Pytanie z dnia 19 listopada 2016
Witam,
Sprzedałam kobiecie na Allegro kurtkę, kupioną przeze mnie rok temu, ale jej nienosiłam. Nie miała metki, ani paragonu, więc nie mogę powiedzieć, że była nowa, ale NIEUŻYWANA. Kutrka ta jest z mieszanki wełny i elany, ale ten materiał był przyjemny w dotyku - takie było moje odczucie. Kobieta trzy dni po tym jak ją otrzymała twierdzi, że nie da się jej nosić, bo kołnierz ją potwornie drapie! Co dla mnie jest absurdem. Najpierw chciała kurtkę zwrócić, ale odmówiłam gdyż jestem osobą prywatną. Minęły dwa tygodnie i teraz Pani chce tą kurtkę zareklamować i powołuje się na prawo rękojmii. Tylko z tego co wiem, kurtka musiałaby mieć wadę, żebym ją mogła ewentualnie usunąć. Jak materiał może być wadą? I co mam tej kobiecie napisać i jak dalej postąpić? Czy mogę odrzucić reklamację? Dla mnie to jest wymyślona wada, zresztą chyba nawet producent nie byłby w stanie tego naprawić.. Czy odpowiadam za osobiste odczucia tej kobiety względem materiału??
Ewelina Brożyńska Radca prawny (Od 2014)
Kancelaria Radcy Prawnego Ewelina Brożyńska
Myśliwskie Wzgórze 4, 80-283 Gdańsk
Witam. Co do zasady z wadą fizyczną rzeczy mamy do czynienia w następujących przypadkach: 1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia; 2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór; 3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia; 4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Czy PAni, która reklamuje kurtkę wskazała jedną z tych przyczyn? czy zapenwiała Pani w ofercie, że kurtka jest miękka w dotyku? Jeśłi istnieje jedna ze wskazanych wyżej podstaw, to niestety będzie Pani musiała uwzględnić reklamację. Pozdrawiam
Podziękowałeś prawnikowi
Hoa Dessoulavy-Śliwińska Adwokat (Od 2012)
THE N.E.W.S. Law Center Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa
Dzień dobry, Zgodnie z art. 556 k.c. sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną. Art. 5561 § 1 k.c. stanowi co należy rozumieć przez wadę fizyczną rzeczy. § 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli: 1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia; 2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór; 3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia; 4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Z podanych przez Panią informacji wynika, że sprzedana kurtka nie miała żadnych wad rozumianych w świetle przepisów kodeksu cywilnego. Radziłabym odpisać, że podawane przez kupującą okoliczności nie są wadą, wobec tego kupującemu nie przysługują żadne roszczenia z tytułu rękojmi za wady rzeczy.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.