Pytanie z dnia 04 grudnia 2015
Witam - takie pytanie już na pewno tutaj było, jednak postanowiłem napisać, ponieważ nikt nie potrafi odpowiedzieć mi na nie jednoznacznie tak lub nie.
Jestem żołnierzem zawodowym od 22.01.2001r. (pracuję do dzisiaj), ale do służby zasadniczej wstąpiłem 24.04.1991r. przesłużyłem 1,5 roku i wyszedłem do „cywila” gdzie pracowałem 7 lat i 7 miesięcy (tyle udało mi się udokumentować). Pytanie - czy te lata pracy w cywilu doliczą mi się do emerytury wojskowej czy policzą je dopiero jak osiągnę „cywilny wiek emerytalny” tj. 67, no chyba że 65 lat - pozdrawiam !
Emerytura dla żołnierza, który został powołany do zawodowej służby wojskowej po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby wojskowej i wzrasta o: 1) 2,6% podstawy wymiaru - za każdy dalszy rok tej służby; 2) 2,6% podstawy wymiaru - za każdy rok okresów składkowych poprzedzających służbę, nie więcej jednak niż za trzy lata tych okresów; 3) 1,3% podstawy wymiaru - za każdy rok okresów składkowych ponad trzyletni okres składkowy, o których mowa w pkt 2; 4) 0,7% podstawy wymiaru - za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbę. Czyli praca w cywilu przed rozpoczęciem zawodowej służby wojskowej Pana emerytura będzie uwzględniana przy ustalaniu wysokości emerytury w ten sposób, że za 3 lata tej pracy emerytura wzrośnie o 2,6% podstawy wymiaru, a za pozostałe lata o 1,3% podstawy wymiaru. Podstawę wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej stanowi uposażenie należne żołnierzowi zawodowemu w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.