Pytanie z dnia 02 stycznia 2017
Witam.
Tatcie zostało zabrane prawo jazdy za jazdę pod wpływem. W powietrzu wydychanym miał 0,09 promila. Kilka lat wcześniej zostało zabrane mu prawo jazdy za coś podobnego. Jak wygląda dalsze postępowanie? Czy to zalicza się do przestępstwa czy wykroczenia? Jaka kara mu grozi?
Pozdrawiam
Dzień dobry, zgodnie z kodeksem karnym stan nietrzeźwości zachodzi w sytuacji kiedy to zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub w przypadku kiedy to zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Wówczas mamy do czynienia z przestępstwem. Jeżeli chodzi o wykroczenie to wówczas mówi się o stanie po spożyciu alkoholu i tak zgodnie stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. W przypadku prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości mamy do czynienia z przestępstwem - 178 kodeksu karnego, a w przypadku prowadzenia pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu z wykroczeniem - 87 kodeksu wykroczeń. Pozdrawiam
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Kowalak Radca prawny (Od 2006)
Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna
Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań
Dzień dobry, Polecam lekturę bloga prowadzonego przez kolege adwokata Damiana Nowickiego www.prawokierowcy.pl , gdzie poruszane sa interesujace Pana tematy.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.