Pytanie z dnia 17 maja 2017

Witam. Teść przepisał notarialnie, w testamencie mieszkanie na wnuczke. Wiem,ze po jego smierci jego córka zakwestionuje zapis w sądzie.Czy teść moze teraz zrobic inny zapis, ktory pozwoli uniknac powyzszych problemów.?

Wszystko zależy od tego w jaki sposób córka będzie próbowała podważyć testament. Żaden przepis nie stoi na przeszkodzie podważenia testamentu tak własnoręcznego jak i notarialnego. Jednak podważenie testamentu notarialnego w praktyce jest bardzo trudne, głównie z uwagi na fakt, że notariusz jest obowiązany ustawowo czuwać nad pewnością obrotu prawnego, w tym sprawdzić tożsamość osoby stawającej na akt jak również w przypadku wątpliwości, czy strona czynności notarialnej ma zdolność do czynności prawnych (np. wątpliwość co do wyłączenia poczytalności itp.) powinien powstrzymać się od dokonania czynności. Można oczywiście sporządzić nowy testament, w zasadzie do czasu śmierci. O pierwszeństwie decyduje data sporządzenia testamentu i jego treść. Oczywiście może sporządzony testament jest prawidłowy i trudny do podważenia - wszystko zależy od jego treści i okoliczności towarzyszących sporządzeniu aktu notarialnego. W razie potrzeby proszę o kontakt. Koszt udzielenia ewentualnej porady to 300 zł - ostateczna cena po zapoznaniu się ze szczegółami sprawy i zakresem żądanych czynności. Zapraszam Marcin Kotarba radca prawny.

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 maja 2017 14:09 Zmodyfikowano dnia: 18 maja 2017 14:09 Obejrzało: 307 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, podważenie testamentu notarialnego jest trudne, aczkolwiek nie niemożliwe. Niemniej, jeśli córka teścia nie została skutecznie wydziedziczona, będzie się mogła domagać zachowku po śmierci ojca. Konieczności zapłaty zachowku bez wydziedziczenia córki teścia można uniknąć tylko w sytuacji, gdy wnuczka uzyskałaby prawo własności już za życia teścia (swojego dziadka) na mocy umowy sprzedaży lub umowy o dożywocie (ale nie fikcyjnej). Pozdrawiam, Adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 maja 2017 11:37 Zmodyfikowano dnia: 19 maja 2017 11:37 Obejrzało: 303 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.