Pytanie z dnia 05 czerwca 2017

Witam. W 01.06.17 podpisalam umowe o pracę na okres probny z data 05.06.17. W dniu 04.06.17 poinformowalam telefinicznie przelozona, ze z przyczyn ode mnie niezależnych nie moge podjac zatrudnienia. W dniu dzisiejszym tj.05.06.17 pracodawca telefonicznie poinformowal,ze jezeli rezygnuje z pracy i z racji dzisiejszego niestawienia się mam zlozyc wniosek o wypowiedzenie umowy. Czy w mojej sytuacji zaistnial stosunek pracy i pracodawca ma prawo zwolnic mnie dyscyplinarnie z powodu niestawienia? Co w tej sytuacji mam zrobic?

Witam serdecznie. Jak reguluje art. 26 k.p.: ,,Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy". Z kolei zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 29 października 2007 r., sygn. akt: II PK 56/07: ,,Możliwość wypowiedzenia umowy o pracę nie jest uzależniona od nawiązania się między stronami stosunku pracy (rozpoczęcia się okresu zatrudnienia). Okresem wypowiedzenia dokonanego przed nawiązaniem się stosunku pracy jest okres przewidziany w art. 36 § 1 pkt 1 k.p., chyba że pracownik wcześniej pozostawał z tym samym pracodawcą w stosunku pracy lub strony w umowie o pracę przedłużyły ustawowy okres wypowiedzenia tej umowy". Z racji tego, że w Pani przypadku mamy do czynienia z umową o pracę na okres próbny. okres wypowiedzenia reguluje art. 34 k.p.: ,,Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi: 1) 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni; 2) 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie; 3) 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące". Istnieje możliwość, że pracodawca zwolni Panią dyscyplinarnie - zależy to od indywidualnych okoliczności danej sprawy, t.j. m.in. tego czy nieprzystąpienie do pracy nastąpiło z przyczyn zawinionych przez Panią, czy też nie. W razie pytań i chęci nawiązania współpracy, chętnie służę pomocą. Zapraszam również do zapoznania się z artykułami mojego autorstwa z zakresu spraw rodzinno-majątkowych pod adresem: potwojejstronie.pl oraz pracowniczych e-prawopracy.pl Pozdrawiam!

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 czerwca 2017 12:41 Zmodyfikowano dnia: 10 czerwca 2017 08:11 Obejrzało: 255 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

niech pani usprawiedliwi swoją nieobecność w pracy.nie znam przyczyn pani absencji ale sam fakt że pani dzień przed pani nieobecnością poinformowała przełożoną jest na pani korzyść

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 czerwca 2017 14:47 Zmodyfikowano dnia: 7 czerwca 2017 14:47 Obejrzało: 251 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.