Pytanie z dnia 24 lutego 2017
Witam! W 1994 roku rodzice w drodze umowy darowizny przekazali mi gospodarstwo rolne. W akcie notarialnym jest zapis,że darowizna nastepuje w celu zaprzestania prowadzenia działalnosci rolniczej w rozumieniu art. 28 ust.4 z dn 04.12.1990 oraz o ustanowieniu służebnosci na rzecz moich rodziców. Mama zmarła w 1999r a ojciec w 2016 czy mojemu rodzeństwu należy sie zachowek?
Piotr Czajkowski Adwokat
Adwokat Piotr Czajkowski Kancelaria Adwokacka
Rynek 36A lok. 4, 48-300 Nysa
Bez analizy umowy darowizny trudno będzie odpowiedzieć na zadane pytanie. Pewnym jest w tym miejscu jedynie to, że rodzeństwu będzie należał się zachowek wyłącznie z 1/2 części darowizny, o ile będzie można ją zaliczyć do jego obliczenia w trybie art. 993 K.C. i nast. Wynika to z faktu, że roszczenie o zachowek przedawnia się po upływie 5 lat od śmierci spadkodawcy. Z uwagi na to, że Pana matka zmarła w 1999r., można określić, że roszczenie z tytułu jej udziału przedawniło się. CO do udziału Pana ojca, to wszystko będzie zależało - jak w/w, od treści aktu darowizny i jej charakteru. Tu podaję lekturę uchwały Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 19 lutego 1991 r. (sygn. akt. III CZP 4/91).
Podziękowałeś prawnikowi
Jeżeli to była umowa darowizny to zalicza się ją do spadku przy ustalaniu zachowku. Nie ma znaczenia, jak wskazuje orzecznictwo sądowe, że umowa ta została zawarta w celu uzyskania świadczenia emerytalnego przez rolnika. Istotnym jest, że jest to umowa darowizny. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 września 2003 r., sygn. akt. V CK 207/2002 (LexPolonica nr 1631454): „Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników nie uzależnia nabycia przez nich uprawnień emerytalno - rentowych od wyzbycia się gospodarstwa, ale tylko od osiągnięcia określonego wieku. Przyznanie rolnikowi emerytury przed osiągnięciem tego wieku, a także pełna wypłata świadczeń z tytułu emerytury lub renty uzależnione zostały natomiast od zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, za które uznaje się między innymi wyzbycie się własności i posiadania gospodarstwa rolnego. Wybór rodzaju umowy prowadzącej do wyzbycia się gospodarstwa rolnego należy do stron, ale wybór ten determinuje prawne możliwości odzyskania przez rolnika przekazanego gospodarstw Mogą je stanowić umowy określone w tej ustawie jako umowy z następcą (art. 84 i 85) lub przewidziane w kodeksie cywilnym umowy darowizny i dożywocia. Dokonany wybór determinuje prawne możliwości odzyskania przez rolnika przekazanego gospodarstwa”. Roszczenie o zachowek po matce jest przedawnione. Rodzeństwo może żądać zapłaty zachowku po ojcu.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.