Pytanie z dnia 20 czerwca 2018
Witam.
W 2011r, aktualna małżonka mojego taty otrzymała od swojej matki nieruchomość rolną zabudowaną siedliskiem. Darowizna była imienna i mój tata nie miał nic wspólnego z nią. Po okresie 6miesięcy sprzedała całość. Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT mówiącej o zwolnieniu od podatku dochodowego przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego nie odprowadziła podatku. W momencie sprzedaży dogadała się z nabywcą (dużym deweloperem) o darmowej dzierżawie tych gruntów wraz z siedliskiem na okres 7lat i zapewnieniu że przez najbliższe 10lat nic nie zamierza tam budować. Niestety po upływie 2lat (rok 2014), moja macocha postanowiła prowadzić działalność gospodarczą w budynkach siedliska. Po roku (na początku 2015r) urząd skarbowy dopatrzył się tego faktu. Nastąpiło naliczenie olbrzymiego podatku od sprzedaży gruntów tracących charakter gruntów rolnych w myśl ustawy o PIT wraz z odsetkami. Niestety z uwagi na zmianę zamieszkania i nie zgłoszenia tego faktu mój tata wraz z małżonką nie odbierali listów wraz z kolejnymi decyzjami i informacjami o postępowaniu. Dowiedzieli się o tym 2lata temu (początek roku 2016) gdy na stary adres mojego taty dotarł list o informacji o wpisach hipoteki przymusowej. Po wynajęciu adwokata okazało się że jest już za późno na odwoływanie się od decyzji skarbowej. Po próbach dogadania się z Naczelną izbą skarbową nic nie udało się wywalczyć. Tata wraz z macochą nie posiadają już żadnych oszczędności na kolejnych adwokatów. Są wspólnie właścicielami domu rodzinnego wraz gruntem leśnym oraz dodatkowa małżonka mojego taty jest właścicielem osobnego domu. Na chwilę obecną Naczelnik urzędu skarbowego uzyskał tytuł wykonywalności wobec mojej macochy. Zajęty został ten drugi dom oraz wszystkie ruchomości do niej należące. Jako że odsetki i dług wynosi ponad 1milion złotych na pewno to nie wystarczy na zaspokojenie wierzytelności. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa z domem który jest własnością wspólną? Czy mój tata jest w stanie uchronić się w jakikolwiek sposób od egzekucji? Mam na myśli część domu należącą do niego wraz z ruchomościami będącymi jego własnością. Ze względu na licytacje komornicze prawdopodobnie domy zostaną sprzedane za cene znacznie niższą niż wartość. Jeśli nawet sprzedaż dwóch domów nie wystarczy na zaspokojenie wierzytelności co nastąpi dalej? Macocha nie pracuję. Czy komornik może zająć wypłatę mojego taty?
Z części pieniędzy ze sprzedaży zostały zakupione dwa mieszkania, jedno otrzymała córka małżonki mojego taty (w 2013r) a drugie ja (w roku 2015). Fakt ten został zgłoszony do urzędu skarbowego i na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn zostaliśmy zwolnieni od odprowadzania podatków. Czy istnieje szansa że te mieszkania zagrożone są egzekucją?
W między czasie było prowadzone postępowanie przez prokuraturę rejonową przeciw małżonce mojego taty w sprawie uchylania się od opłacenia podatku. Postępowanie to zostało umorzone ze względu na fakt że nie została poinformowana o konieczności zapłaty takiego podatku i przeświadczeniu że sprzedawała grunty rolne.
odatkowo chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy tata może sprzedać część swojego majątku. Tzn, na mojego ojca zarejestrowane jest łącznie 6 samochodów. Nie wszystkie de facto należą do niego.
Ze względu na zniżki ubezpieczeniowe brat zarejestrował dwa samochody wyłącznie na tate. Czy możemy je teraz bezpiecznie oddać na brata w formie darowizny lub symbolicznie odsprzedać ?
Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.