Pytanie z dnia 26 kwietnia 2018

Witam.
W lutym zawarłam umowę o prace na okres próbny. Wstępnie, podczas rekrutacji, była mowa o 3 miesiącach. Umowę otrzymałam z początkiem lutego w dwóch egzemplarzach, ale żadnego nie oddałam podpisanego osobie z kadr (dział kadr znajduje się w Poznaniu, natomiast ja byłam zatrudniona w Warszawie). Nikt też nigdy nie upomniał się abym odesłała jeden z nich.
Po jakimś czasie zauważyłam, że okres umowy to jednak (!) 2 miesiące (załącznik) od początku lutego do końca marca. Z początkiem kwietnia (dokładnie 6 kwietnia, a umowa skończyła się 31 marca) powróciłam do pracy po krótkim zwolnieniu lekarskim i wysłałam wiadomość e-mail do kadr z zapytaniem co dalej ze mną, gdyż w zaistniałej sytuacji pracuję bez umowy. W odpowiedzi otrzymałam informację, że umowa zawiera błąd i nie powinnam się martwić, gdyż ta umowa jest ważna do końca kwietnia. Do chwili obecnej błąd nie został poprawiony, poprawiona umowa ani żaden aneks do umowy nie został do mnie wysłany.
Po krótkiej analizie problemu znalazłam wzmiankę na jednym portalu prawniczym(http://prawodlakazdego.pl/content/masz-umowę-na-okres-próbny-co-zrobić-gdy-ona-już-nie-obowiązuje-ty-nadal-pracujesz), że: „Jeśli więc pracownik po upływie okresu próbnego zostaje dopuszczony do pracy, to mimo braku zawarcia z nim pisemnej umowy o pracę, w rzeczywistości doszło do nawiązania stosunku pracy na czas nieokreślony. Jej ewentualna zmiana powinna zostać dokonana z zachowaniem stosownych terminów wypowiedzenia, choć oczywiście możliwa jest również zmiana za porozumieniem stron.”

Czy zatem:
1. Jeśli umowa uległa zakończeniu, a ja nadal pracowałam kolejny miesiąc to czy w tej chwili można to traktować jako przedłużenie stosunku pracy na czas nieokreślony?
2. Czy wzmianka o błędzie w umowie w korespondencji e-mail od działu kadr w odpowiedzi na moje zapytanie dnia 6 kwietnia (6 dni po zakończeniu umowy) jest wiążące i TO wystarczyło, żeby „naprawić” błąd bez konieczności fizycznego naniesienia poprawki do umowy w formie nowego egzemplarza umowy bądź aneksu? Czy było to zwykle zaniedbanie ze strony kadr czy po prostu nie było potrzeby dokonywania zmian?
3. Czy jeśli dział kadr nigdy nie otrzymał egzemplarza umowy z moim podpisem to nadal umowa uważana jest za zawartą obustronnie i była ona ważna?

Szanowna Pani, Umowę o pracę zawiera się co do zasady na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Odnosząc powyższe do Pani sytuacji wiążąca winna być treść umowy, jednak skoro pomimo zakończenia okresu próbnego nadal świadczy Pani pracę i otrzymuje umówione wynagrodzenia, wówczas dla porządku w aktach pracowniczych zalecana byłaby korekta dokumentów. Pracodawca powinien posiadać podpisany przez Panią egzemplarz umowy. Pomimo, że kadry nie posiadają egzemplarza Umowy nie oznacza to, iż jest ona nieważna. Korespondencja mailowa potwierdza Państwa pierwotne ustalenia, jednak poprawniej byłoby formalnie skorygować błąd - w zakresie okresu na jaki została zawarta umowa na czas próbny. Maksymalny czas trwania umowy o pracę na okres próbny to 3 miesiące. Kontynuowanie pracy po jego zakończeniu może świadczyć o woli zawarcia z Panią umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony. Kwestia ta wymaga jednak doprecyzowania z pracodawcą. z poważaniem adw. Joanna Małecka

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 kwietnia 2018 11:05 Zmodyfikowano dnia: 27 kwietnia 2018 11:05 Obejrzało: 359 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.