Pytanie z dnia 06 kwietnia 2017

witam
w tym roku zmarł mój mąż w wieku 61 lat i złożyłam wniosek o przyznanie mi renty rodzinnej.
Mąż nie miał wyliczonego kapitału podstawowego. złożyłam do zusu jego świadectwa pracy i zus na podstawie przedłożonych dokumentów przysłał pismo że udowodniony staz pracy zmarłego mojego męża wynosi 26 lat 11 miesięcy i 5 dni.
w tym na dzień
1/01/1999 22 lata 5 miesięcy 19 dni.
Mój mąż osiągnął wiek emerytalny dla mężczyzn 60 lat ponieważ pracował w szczególnych warunkach i w pełnym wymiarze czasu pracy który wynosił co najmniej 15 lat

mąż jako osoba małoletnia
ZUS informuje że nie uznano pracy mojego męża w gospodarstwie rolnym rodziców od 29/09/1972-31/01/1975 i od 19/10/1980-14/02/1982 ponieważ oświadczenie dotyczące pracy w gospodarstwie rolnym rodziców zmarłego złożyłam osobiście w imieniu zmarłego męża. treść oświadczenia powinna być potwierdzona przez osobę bezpośrednio wykonującą pracę w gospodarstwie rolnym, co jest niemożliwe z uwagi na zgon ubezpieczonego. do ZUS zabrałam świadków którzy potwierdzili że pracował w gospodarstwie rolnym u swoich rodziców. Czy zus słusznie odrzucił doliczenie lat pracy z gospodarstwa rolnego???? i czy gdyby uznał te lata z pracy w gospodarstwie rolnym przyznano by mi rentę rodzinna????
pozdrawiam Mieczysława

Pani Mieczysławo nie wiem kiedy otrzymała Pani decyzję ZUS, ale ma Pani niewiele czasu żeby się od niej odwołać do sądu bo zaledwie miesiąc od jej otrzymania. W zakresie potwierdzania przed ZUS okresów pracy danej osoby w gospodarstwie rolnym zwykło się to robić w oparciu o ustawę o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Nie wgłębiając się zbytnio w szczegóły to urząd gminy właściwy dla miejsca pracy Pani męża na podstawie zeznań dwóch świadków i wniosku zainteresowanego może wydać zaświadczenie o pracy Pani męża we wskazanym okresie w gospodarstwie rolnym. Zatem jeśli jest jeszcze czas na odwołanie się od decyzji ZUS proponuję udać się ze świadkami do urzędu gminy i tam uzyskać ze świadkami (co najmniej dwoma) stosowne zaświadczenie. Jeśli urząd gminy nie udzieli Pani zaświadczenia pozostaje wykorzystanie tych świadków przed sądem. Tak czy siak i tak nie obejdzie się bez odwołania do sądu. Jest jeszcze inna rzecz. Pisze Pani, że mąż miał prawo do emerytury i ok, ale praw do renty po zmarłym mężu przysługuje gdy ten jest również uprawniony do renty. Być może Pani mąż nie miał renty, ale z chwilą śmierci być może hipotetycznie by mu ona przysługiwała. Mogło tak być bo ustawa o emeryturach i rentach z FUS przyjmuje że każdy zmarły w dniu śmierci jest całkowicie niezdolny do pracy. To tyle więcej nie sposób napisać bo temat jest tematem rzeką, a żeby coś bliżej napisać musiałbym mieć decyzję i świadectwa pracy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 kwietnia 2017 00:22 Obejrzało: 472 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.