Pytanie z dnia 16 maja 2017
Witam, wraz z dwiema siostrami jestem właścicielem działki (każde z nas ma udział 1/3), którą otrzymaliśmy w spadku po ojcu, ja jednak chciałbym być jej jedynym właścicielem, jedna z sióstr zadeklarowała się, że zrzeknie się ze swojej części na moją rzecz, lecz problem jest z drugą siostrą, która na stałe mieszka we Włoszech i nie może bądź nie ma ochoty przyjeżdżać by to zrobić, (nie żyjemy w najlepszych stosunkach, podejrzewam, że chce zrobić mi na złość i nie chce się zrzec, poprostu nie chce mi pomóc), a z tego co się orientuję musi osobiście wstawić się u notariusza, czy istnieje jakiś sposób by załatwić tę sprawę, aby przepisać tę działkę na mnie bez jej obecności?, może jakoś sądownie można zmusić ją do przyjazdu?, czy jest jakiś sposób?, czy można założyć sprawę w sądzie o to żeby ta działka była moja?, czy jest wówczas potrzebna jej obecność w sądzie?, co jeśli się nie pojawi?,słyszałem coś o zniesieniu współwłasności, lecz zabardzo się w tym nie orientuję?
Tomasz Marczak Radca prawny (Od 2013)
Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Marczak
Szkolna 1, lok. 103, 61-832 Poznań
Dzień dobry, żeby uściślić - przez "zrzeczenie się swojej części" zakładam, że chodzi o darowiznę, zgadza się? Bez względu na powyższe przeniesienie własności nieruchomości musi się odbyć przed notariuszem. Jeśli Pani siostra nie chce lub nie może osobiście stawić się u notariusza, to nie oznacza, że przeniesienie własności jest niemożliwe. Istnieje możliwość, aby Pani siostra udzieliła komuś w Polsce (np. trzeciej siostrze, znajomemu, prawnikowi) pełnomocnictwa sporządzonego w formie notarialnej przed notariuszem włoskim z tak zwaną klauzulą apostille. Stosowne pełnomocnictwo należy wówczas przesłać do pełnomocnika, który następnie będzie uprawniony do wzięcia udziału w przeniesieniu własności. Zaznaczyć jednak trzeba, że do powyższego niezbędna jest wola Pani siostry, gdyż to ona musi chcieć "zrzec się swojej części nieruchomości", a także udzielić pełnomocnictwa. Inną możliwością jest zniesienie współwłasności. Wtenczas Sąd może orzec, że własność przypadnie Pani z obowiązkiem spłaty siostry, czy też, że nieruchomość trzeba będzie sprzedać i podzielić się pieniędzmi. Pozdrawiam, Tomasz Marczak radca prawny
Podziękowałeś prawnikowi
Marcin Kotarba Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Kotarba
Św. Gertrudy 18/2, 31-048 Kraków
Jest jak najbardziej możliwość przeprowadzenia sądowego działu spadku, jeżeli jeden z współwłaścicieli nie godzi się na podział lub utrudnia dokonanie podziału. Jako, że Włochy należą do Unii Europejskiej, są przepisy ułatwiające wezwanie do stawiennictwa w Sądzie polskim obywatela polskiego przebywającego za granicą. Mogę się podjąć przeprowadzenia sprawy działu spadku przed sądem wraz ze złożeniem stosownych wniosków dotyczących wezwania siostry przed Sąd Polski lub przesłuchania jej w drodze pomocy prawnej za granicą kraju. Koszt prowadzenia takiej sprawy to 3000 złotych. Zapraszam do kontaktu. Marcin Kotarba radca prawny.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.