Pytanie z dnia 02 listopada 2015

Witam
Wraz z mamą i bratem mieszkamy w domu należącym do mojej babci, która umarła w 1996 roku. Moja mama miałą siostrę, które obecnie nie żyje, siostra ta miałą 2 dzieci, wszyscy mieszkali z dala od nas, nie współuczestniczyli w kosztach utrzymania nieruchomości.
W związku z tym mam pytania:
Czy spadkobiercy nieżyjącej ciotki mają prawo do części nieruchomości?
Jeśli tak, czy ich udział może być pomniejszony w związku z brakiem udziału w kosztach utrzymania nieruchomości (ciotka wyprowadziłą się ok. 30 lat temu)?
Czy w takiej sytuacji bardziej opłacalne dla mojej mamy byłoby przeprowadzenie postępowania spadkowego, czy założenie sprawy o zasiedzenie?
Moja mama jest samotną emerytką, czy w przypadku sprawy o zasiedzenie może ona liczyć na zwolnienie z całości bądź części opłat jako osoba wnosząca sprawę, czy też wzięta będzie pod uwagę obecność innych osób zameldowanych i zamieszkujących nieruchomość?
W tym roku zamierzałem złożyć wniosek o zezwolenie na wycinkę drzewa na działce (gałęzie sięgają linii telefonicznej prowadzącej do domu sąsiada i mogą ję zerwać obciążone śniegiem bądź poruszane silnym wiatrem), jednakże wraz z wnioskiem należy złożyć zaświadczenie odnoścnie włąściciela nieruchomości bądź występowania w jego imieniu, czy w powyżej opisanej sytuacji mogę dany wniosek złożyć?
Pozdrawiam

Zasiedzenie nie jest możliwe, bowiem dom należał do babci, a mama mieszkała tam tylko na zasadzie użyczenia. Zasiedzenie mamy zaczęło biec od śmierci babci. Spadkobiercy mogą doliczyć do swojego okresu posiadania okres posiadania poprzednika prawnego. Ale dzieci ciotki mogłyby zrobić to samo. Nie upłynął więc minimalny 30 letni okres zasiedzenia przez mamę, a jedynie 19 lat. Pozostaje więc tylko rozliczenie nakładów na nieruchomości.

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 listopada 2015 00:19 Obejrzało: 426 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.