Pytanie z dnia 07 sierpnia 2015

Witam. Wyrok TK z lutego br. - stwierdzono, że niektóre przepisy ustawy o spółdz. m. są niezgodne z konstytucją, m.in. zakwestionowano członkostwo bez prawa do lokalu. Czy po tym wyroku takie członkostwa tzw. "duchów" po prostu ustają czy organy spółdzielni powinny dokonać wykluczenia, wykreślenie etc? Dziękuję.

Po pierwsze to zależy jak brzmiało to orzeczenie. Jeśli wejście orzeczenia w życie odroczono w czasie to dopiero po tym terminie te przepisy nie obowiązują. Następnie muszą zostać znowelizowane przepisy prawa spółdzielczego przez Sejm i na tej podstawie zmiany statutów spółdzielni. Nic samo z siebie nie wygasa. Oczywiście spółdzielnie mogą same wcześniej zmienić swoje statuty, dostosowując się do tego orzeczenia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 sierpnia 2015 21:22 Obejrzało: 426 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Orzeczenie weszło w życie z dniem 10 lutego 2015 r., za niezgodny z Konstytucją RP w zakresie, w jakim dopuszcza członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej podmiotów, którym nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu lub ekspektatywa odrębnej własności lokalu. Czy w takim razie członkostwa ustają na mocy tego orzeczenia i należy wykreślić takich członków?

Wysłano: 11 sierpnia 2015 09:32
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.