Pytanie z dnia 07 kwietnia 2017

Witam z powodu ogromnego długu na mieszkanie w którym mieszkam wraz z córka i rodzicami i którego nie jestem w stanie spłacać w urzędzie poradzono mi ogłosić upadłość konsumencką.Chciałam się dowiedzieć na czym polega taka upadłość i co Syndyk ma prawo mi zabrać z domu na poczet długu?

Dzień dobry, upadłość konsumencka jest instytucją, która ma na celu oddłużenie osoby fizycznej, która nie jest w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Postanowienie o upadłości konsumenckiej wydaje sędzia-komisarz w oparciu o m.in. wysokość zadłużenia i przyczyny powstania niewypłacalności dłużnika. Dłużnik nie może świadomie doprowadzić do własnej niewypłacalności. Po wydaniu postanowienia o upadłości konsumenckiej wyznaczany jest syndyk, który w celu spłaty zobowiązań wobec wierzycieli może spieniężyć część lub cały majątek dłużnika. Jednak należy mieć na uwadze, że w przypadku spłaty tylko części zobowiązań, gdyż majątek dłużnika na więcej nie pozwala, jego pozostałe zobowiązania zostają całkowicie umorzone. Kto jest właścicielem nieruchomości, o której Pani wspomina? Pozdrawiam Krzysztof Lange

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 kwietnia 2017 14:18 Zmodyfikowano dnia: 7 kwietnia 2017 14:21 Obejrzało: 239 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów), które stały się niewypłacalni. Upadłość konsumencka ma z jednej strony na celu oddłużenie niewypłacalnego konsumenta, czyli umorzenie całości lub części długu konsumenta w stosunku do jego wierzycieli, z drugiej zaś odzyskanie należności od niewypłacalnego konsumenta przez jego wierzycieli. Z instytucji upadłości konsumenckiej nie mogą skorzystać konsumenci, którzy umyślnie sami się przyczynili do swojej niewypłacalności oraz którzy nie wykonują nałożonych na nich obowiązków. Aby skorzystać z w/w instytucji należy w złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości do właściwego sądu upadłościowego.

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 kwietnia 2017 14:22 Obejrzało: 236 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.