Pytanie z dnia 14 września 2023
Witam założyłam mężowi niebieską kartę będę się rozwodzić .Posiadam gospodarstwo rolne tj.wspolnosc majątkowa.Bedzie podział majątku syn mieszka z nami ma 19 lat czy mogę na syna przepisać swoją część gospodarstwa .Czy jego część też będzie podzielona .Przy podziale nie chcemy się wyprowadzać chciałabym z synem nadal wspólnie mieszkać .
Anna Luiza Smyk Adwokat (Od 2013)
Kancelaria Adwokacka Anna Luiza Smyk adwokat
Obrońców Pokoju 2A/102, 20-030 Lublin
Szanowna Pani, Jeśli gospodarstwo rolne wchodzi w skład wspólności majątkowej, to wszelkie rozporządzenia majątkiem wspólnym wymagają zgody współmałżonka. Jeśli wraz z mężem ustanowicie rozdzielność majątkową (umownie u notariusza) lub też będzie się Pani domagała ustanowienia rozdzielności przez sąd z datą wsteczną z ważnych powodów (takie działanie jest możliwe tylko przed sądem), to możecie Państwo podzielić majątek (u notariusza umownie) lub w ramach postępowania sądowego. Jeśli nie dojdzie do ustanowienia rozdzielności majątkowej przed uzyskaniem rozwodu, to nastąpi ona z mocy prawa dopiero z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. W związku z tym, że jest to gospodarstwo rolne w grę wchodzą jeszcze przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Z art. 2a tej ustawy wynika nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej.2. Powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z powierzchnią nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rodzinnego nabywcy nie może przekraczać powierzchni 300 ha użytków rolnych ustalonej zgodnie z art. 5 ust. 2 i jednak ww. przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą nabycia nieruchomości rolnej w wyniku zniesienia współwłasności, podziału majątku wspólnego po ustaniu małżeństwa oraz działu spadku W sytuacji dokonania podziału majątku, w przypadku gospodarstwa rolnego dochodzi do ponownego nabycia udziałów tego gospodarstwa przez małżonków. I tutaj zgodnie z art. 2b ukur co do zasady Nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście i co do zasad. okresie, o którym mowa w ust. 1, nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Jednak na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka , wyraża zgodę, w drodze decyzji administracyjnej, na dokonanie czynności, o których mowa w ust. 2, przed upływem okresu 5 lat od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym. Z art. 2b ust. 4 ukur wynika jednak, że przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do nieruchomości rolnej zbywanej lub oddawanej w posiadanie: a) osobie bliskiej. Pozdrawiam, adw.Anna Luiza Smyk (509 856 065)
Podziękowałeś prawnikowi
Elżbieta Walczak Radca prawny
WALCZAK Legal
dr. Seweryna Sterlinga 27/29 lok. 803, 90-212 Łódź
Dzień dobry, to nie jest tak, że ma Pani swoją część gospodarstwa. Wspólność majątkowa polega na tym, że wspólnie macie Państwo to gospodarstwo i wspólnie nim możecie rozporządzać. Nie że każdy swoją częścią. Także musicie Państwo najpierw podzielić majątek albo wspólnie przepisać jakąś jego część na syna. Adw. Elżbieta Walczak
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.