Pytanie z dnia 13 listopada 2018

Witam,
Zgłaszam się z prośbą o poradę. Mam problem z kobietą, której pożyczyłam 800zł (mam historię korespondencji, w której jest jasny dowód iż pieniądze chciała pożyczyć i je otrzymała, oraz potwierdzenia przelewów),. W próbie pomocy zadzwonił do niej mój znajomy. Na początku podał się za komornika, dalszej części rozmowy przyznał się, że komornikiem nie jest i chciał jedynie zapytać kiedy ma zamiar oddać mi pieniądze. W trakcie rozmowy nie było skierowane w jej stronę nić obraźliwego, bądź nic co mogło by sprawić, że jest zastraszana. Jedyne pytanie kiedy ma zamiar spłacić swój dług.
Dziewczyna, nie dotrzymała terminu, wyznaczonego jako ostateczny termin spłaty i w dniu dzisiejszym otrzymałam od niej takie wiadomości:
To jak się umawiamy?
Polubownie czy nie?
Czy ten gość jest dla ciebie tak mało ważny ze mogę to kontynuować?
Bo to pójdzie przez prokuraturę
Mam nagrania

Czy taka sytuacja jest podstawą do zgłoszenia tego na policji. Sprawa niespłacania długu będzie zgłoszona do windykatora, natomiast to jest dla mnie juz próba zastraszenia i szantażu, byle bym tylko nie zgłosiła tego dalej. Sprawa trwa juz ponad pół roku. Kilkanaście razy w wiadomościach deklarowała spłatę, a teraz w momencie, gdy chcę przekazać sprawę do windykatora, próbuje mnie zastraszyć.

Dzień dobry, moim zdaniem, zachowanie kolegi nie nosi znamion przestępstwa oszustwa, ale nie sposób jednoznacznie przewidzieć, jak do tej sprawy podeszłaby Policja. Sama próba uzyskania zwrotu pożyczki nie jest karalna, chyba, że uznać to za próbę popełnienia przestępstwa oszustwa, co moim zdaniem mogłoby być tutaj wątpliwe (chodzi o wprowadzenie drugiej osoby w błąd w celu doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, a nie uważam, że spłata wymagalnej wierzytelności byłaby niekorzystnym rozporządzeniem mieniem). Natomiast myślę, że można by zastanowić się nad przestępstwem z art. 227 KK - podszywanie się za funkcjonariusza, natomiast tu trzeba się zastanowić, czy próba namówienia do spłaty wierzytelności leży w zakresie "czynności związanych z jego funkcją", o której mowa w przepisie. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 listopada 2018 15:10 Zmodyfikowano dnia: 14 listopada 2018 15:10 Obejrzało: 234 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sprawa wymaga analizy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 25 listopada 2018 20:36 Zmodyfikowano dnia: 25 listopada 2018 20:36 Obejrzało: 221 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.