Pytanie z dnia 29 stycznia 2018
Witam. Żona wniosła pozew o rozwód. W pozwie jest że nie układlo nam się dlatego chcę się rozstać. Napisała że próbowaliśmy to uratować ale nie udało nam się,a prawda jest taka że nic nie próbowaliśmy uratować. Miesiąc po ślubie przez pół roku spotykała się z innym. Mamy dziecko i mieszkamy za granicą. Nie chce żebyśmy się rozstali bo mam tutaj pracę i jeśli ona zjedzie nie będę widział syna. Czy jest możliwość że sąd nie da rozwodu ze względu na dobro dziecka? I również dlatego że jedna strona nie chce rozwodu?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, istnieje pozytywne i negatywne przesłanki rozwodu. Jedną z przesłanek negatywnych jest dobro małoletniego dziecka, które miałoby ucierpieć w skutek rozwodu, a drugą żądanie rozwodu, zgłoszone przez małżonka wyłącznie winnego rozkładowi pożycia, przy jednoczesnym sprzeciwie małżonka niewinnego. Bardzo możliwe więc, że będzie się można powołać na dwie przesłanki negatywne, ale oczywiście ostateczna decyzja i tak należeć będzie do sądu. W razie potrzeby dalszych pytań lub wątpliwości uprzejmie proszę o kontakt. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Jakub Kruczek Adwokat (Od 2017)
Jakub Kruczek Kancelaria Adwokacka
Wieniawskiego 5/9, 61-712 Poznań
Dzień dobry, w pierwszej kolejności zbadać należy, czy doszło między Państwem do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Pożycie sprowadza się do trzech więzi - fizycznej, gospodarczej i emocjonalnej. Z tego co Pan pisze domyślam się, że mieszkają Państwo wspólnie i pewnie wspólnie utrzymują Państwo gospodarstwo domowe. Z tego względu chociażby więź gospodarcza między Państwem nie ustała. W orzecznictwie przyjęło się, że trwały rozkład pożycia to zerwanie powyższych trzech więzi przez okres co najmniej pół roku. Jeśli przesłanka zupełności i trwałości rozkładu pożycia się nie spełni, rozwód nie zostanie orzeczony. Jednakże nawet gdyby nie doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, istotnie - jak Pan pisze - rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków, a taka okoliczność w Pana sytuacji zachodzi - dziecko mogłoby stracić kontakt z jednym z rodziców w wyniku przeprowadzki na stałe. Wreszcie, rozwód nie jest także dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód. Jeśli żona dopuściła się zdrady małżeńskiej, wówczas można wywodzić, że jest ona winna rozkładu pożycia. Kwestią sporną między Państwem może być to, czy jest ona wyłącznie winna. Biorąc powyższe pod uwagę, należy zauważyć, że w Pana sprawie skutecznie podnieść można aż trzy przesłanki wyłączające rozwód. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.