Pytanie z dnia 06 czerwca 2017
Witam,
Zwracam się do Państwa ze sprawą podziału majątku moich rodziców. W tym roku chcą przepisać wszystko na jednego z dzieci. Jest nas 5 rodzeństwa, rodzice mają nie duża gospodarkę (pola,las,łąki,budynki gospodarcze i dom). Chciała bym się dowiedzieć jak to wygląda prawnie. Czy pozostałe rodzeństwo musi zrzec się majątku na rzecz tego jednego? Czy później ta osoba będzie musiała spłacać pozostałych? Bardzo proszę o odpowiedź.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, pozostałe dzieci nie muszą nic robić. Rodzice są właścicielami nieruchomości i mogą swobodnie rozporządzać swoim majątkiem. Po ich śmierci pozostałe dzieci w niektórych sytuacjach będą się mogły starać o zachowek. Na blogu Kancelarii opisałam kto może się starać o zachowek: http://kancelariaulewicz.pl/spadki/kto-ma-prawo-do-zachowku/ oraz jak uniknąć obowiązku zapłaty zachowku: http://kancelariaulewicz.pl/aktualnosci/jak-uniknac-placenia-zachowku/ Proszę się zapoznać z moimi wpisami, to wiele powinno wyjaśnić. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Marcin Kotarba Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Kotarba
Św. Gertrudy 18/2, 31-048 Kraków
Można to oczywiście rozwiązać w drodze darowizny, jeżeli rodzice zamierzają darować majątek za życia lub sporządzić testament jeżeli chcą rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci. Co do spłaty pozostałych przy darowiźnie lub testamencie może się zdarzyć, że rodzeństwo, które będzie czuło się pokrzywdzone może dochodzić zachowku, tj. części udziału spadkowego, który przypadałby im z ustawy, zależy to od tego, kiedy darowizna została dokonana, czy rodzeństwu zostało w jakiś sposób zaspokojone w inny sposób, a także od tego, kiedy nastąpi otwarcie spadku i czy osoba uprawniona do zachowku nie zostanie wydziedziczona. Dobrym sposobem na zapobiegnięcie tej sytuacji jest zawarcie z osobą, która ma odziedziczyć cały majątek umowy dożywocia. W razie konieczności skorzystania z pomocy proszę o kontakt. Marcin Kotarba radca prawny. Zapraszam również na moją stronę internetową: www.radcakotarba.pl lub do kontaktu telefonicznego: 606 460 829.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.