Pytanie z dnia 23 listopada 2016

Witam,chciałabym dowiedzieć się, czy należy mi się zachowek po dziadkach mieszkających w Niemczech. Dziadkowie zmarli mniej niż 5 lat temu.Nie wiem czy był testament, po ich śmierci wszystkim zajęła się siostra mego taty.Czy mieszkanie i działka budowlana(znajdujące się w Polsce) przepisane przez babcię na ciotkę ponad 10 lat przed jej śmiercią też wchodzą w skład zachowku?Czy to że ja zrzekłam się spadku po tacie po jego śmierci (10 lat temu) ma jakieś znaczenie?

sprawa jest skomplikowana , niewiele czasu zapewne zostało na rozstrzygniecie preawa do zachowku ,czy było postepowanie spadkowe? chetnie pomoge kancelaria w Poznaniu

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 grudnia 2016 10:46 Obejrzało: 575 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, Zgodnie z art. 931 § 2 k.c., jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten otwiera dzieciom zmarłego spadkobiercy bezpośrednią, własną drogą do dziedziczenia po jego rodzicach (dziedziczenie przez wnuków). Wnuki spadkodawcy dziedziczą tylko udział, jaki przypadałby dziecku, gdyby dożyło otwarcia spadku. Oznacza to, że przewidziane następstwo, w którym dzieci zmarłego wcześniej dziecka spadkodawcy wchodzą w miejsce swojego rodzica, powoduje, że zstępni zmarłego dziedziczną w istocie bezpośrednio po spadkodawcy. Wnuki spadkodawcy w opisanej sytuacji dochodzą do spadku prawem własnym, bezpośrednio po spadkodawcy, a nie po swoim wstępnym, ponieważ ich dziedziczenie uzależnione jest od istnienia przesłanek dziedziczenia takiego zstępnego w stosunku do spadkodawcy, nie zaś względem swego bezpośrednio przodka. Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku po ojcu nie ma żadnego wpływu na dziedziczenie po dziadku (babci) (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 czerwca 2016 r., II CSK 529/15). Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). Z kolei art. 994 § 1 stanowi, iż przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Powyższe oznacza, iż darowizny uczynione na rzecz spadkobierców oraz osób uprawnionych do zachowku są doliczane do spadku bez względu na czas ich dokonania, a zatem należy doliczyć do spadku nieruchomość darowaną cioci (siostrze taty). Należy mieć również na uwadze, iż roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.

Odpowiedź nr 2 z dnia 5 grudnia 2016 01:23 Obejrzało: 572 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.