Pytanie z dnia 18 października 2016

Witam.Dostałam pismo od adwokata mojego sąsiada ,który domaga się abym usunęła z jego lokalu rury kanalizacyjnej odpływowej,która biegnie z mojego lolalu.Wyjaśnia ,iż rura szpeci łazienke i obniża wartość mieszkania.Dodam,że ja również mam takową rurę od sasiada z góry.Jeżeli nie usunę tej rury to on sam to zrobi i mnie obciąży kosztami..Co mam zrobić?

Dzień dobry, czy tę rurę Pani montowała czy też mieszkanie z taką rurą kupiła? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 października 2016 20:52 Obejrzało: 2060 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, Zgodnie z art. 3 ust. 2 Ustawy o własności lokali nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. W podanej przez Panią sytuacji należy zastanowić się czyją własnością są rury kanalizacyjne w nieruchomości sąsiada - czy są one częścią wspólną, czy należą do Pani. Sąd Okręgowy w Krakowie, wychodząc naprzeciw problemowi, który pojawił się w praktyce stwierdził, iż na gruncie art. 3 ust. 2 u.w.l. „poziomy” zasadniczo stanowią element wyłącznej własności właściciela lokalu, z którego odprowadzają ścieki, jednakże wobec braku w ustawie uregulowania analogicznego do art. 49 § 1 k.c., przy odpowiednim stosowaniu zasady superficies solo cedit należy przyjmować, iż podłączenia lokali w części znajdującej się poza tymi lokalami, w szczególności odcinki odpływów kanalizacyjnych przebiegające w obrębie lokalu położonego na niższej kondygnacji, stanowią element nieruchomości wspólnej. Jedynie więc ten odcinek „poziomu”, który znajduje się w obrębie lokalu pozwanych i do którego powinni mieć oni swobodny dostęp, jest przedmiotem ich odrębnej własności. Przy tego typu ujęciu własności instalacji wodnokanalizacyjnej można uznać, iż rura znajdująca się poniżej Pana lokalu jest przedmiotem współwłasności i sąsiad nie ma prawa do żądania jej usunięcia. Należy natomiast podchodzić do tego stanowiska z pewną ostrożnością.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 października 2016 03:12 Obejrzało: 2036 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.