Pytanie z dnia 16 października 2018

Witam.Ja i mój partner chcemy kupić dom.Ja mam dwoje dzieci które wychowuje wraz z partnerem.Partner również ma dziecko z przypadkowej znajomosci zanim mnie poznał.ma ustalone ojcostwo .płaci alimenty ale prawie wcale nie utrzymuje kontaktu.Wiec moje pytanie brzmi.Czy jego dziecko bedzie miało prawo do domu kupionego przez nas wrazie naszej śmierci ?Chcemy żeby tylko należał do moich dzieci .czy można w ksiedze wieczystej zaznaczyć kto dostaje dom?

Dzień dobry, jeśli partner będzie współwłaścicielem nieruchomości, to po jego śmierci dziedziczą wszystkie jego dzieci, w tym to, z którym nie utrzymuje kontaktu. Można nieruchomość zapisać w testamencie na Pani dzieci, jednak dopiero pozbawienie dziecka partnera prawa do zachowku (wydziedziczenie), uniemożliwi dochodzenie od tego dziecka roszczeń wobec nieruchomości, i to tylko wtedy, jeśli wystąpią podstawy do wydziedziczenia. art. 1088 KC: Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku: 1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; 2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; 3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińśka

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 października 2018 11:42 Zmodyfikowano dnia: 16 października 2018 11:42 Obejrzało: 376 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Tak, dziecko z pierwszego związku (tak jak pozostałe dzieci) będzie wchodziło w krąg spadkobierców po Pani partnerze. Partner może w testamencie ustanowić spadkobiercami dwoje Państwa dzieci ale w takiej sytuacji, w razie śmierci partnera, temu pierwszemu dziecku będzie przysługiwał zachowek.

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 października 2018 11:52 Zmodyfikowano dnia: 16 października 2018 11:52 Obejrzało: 375 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.