Pytanie z dnia 25 kwietnia 2017

Witam,jak to jest z tym przekazaniem komornikowi ulgi na dziecko przez US?
Czy ma prawo ją "zabrać"? Jeżeli tak to jak odnieść się do tej wypowiedzi:


Co to jest ulga prorodzinna?

Ulga prorodzinna jest ulgą na dzieci i polega na odliczeniu od podatku dochodowego ustalonych wcześniej w ustawie kwot. To jedna z najczęściej udzielanych przez państwo metod wsparcia. Nie jest limitowana, tzn., że można ją otrzymać na każdą pociechę, o ile spełnione są określone wymogi. Jakie są to warunki? Przede wszystkim dotyczy dzieci, które są małoletnie i nad którymi podatnik wykonuje władzę rodzicielską. Z niniejszego sposoby wspomagania można korzystać do momentu, kiedy syn bądź córka ukończą 25 lat, o ile cały czas uczą się w szkołach. Jeśli dzieci otrzymują zasiłek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną, nie ma ograniczenia wieku.

Czy komornik może zająć ulgę prorodzinną?
Komornik nie może zająć ulgi prorodzinnej – mówi nasz ekspert z Kancelarii Komorniczej Marian Piasecki. Jest prawem niezbywalnym, a prawa niezbywalne są prawami należącymi do jednej osoby. Nie można ich zbyć i jest to m.in. prawo dożywocia. Ulga prorodzinna jest zatem wyłączana spod egzekucji sądowej. Nie stanowi źródła dochodu, zatem komornik nie ma prawa jej zabierać, aby zaspokoić wierzytelności, z którymi zalega dana osoba.

Wiedza na temat niniejszych zagadnień zawsze może się przydać. Warto zdobywać przydatne informacje, aby w razie takiej potrzeby móc z nich skorzystać. Zawsze można skorzystać z porad fachowych kancelarii, gdzie czeka na nas szereg profesjonalnych usług i doradztwo osób mających doświadczenie w tym temacie.

Przedstawione stanowisko jest odosobnione. Orzecznictwo sądowe stoi na stanowisku, że jeżeli na podstawie prawa niezbywalnego dłużnik otrzymał już konkretne świadczenia majątkowe (np. pieniądze), to egzekucja z przedmiotu tego świadczenia jest dopuszczalna. Podobnie egzekucję trzeba uznać za dopuszczalną i wtedy, gdy dłużnik wprawdzie świadczenia jeszcze nie otrzymał, ale mu je przyznano, albo też dłużnik na podstawie prawa niezbywalnego wystąpił już z roszczeniem o świadczenie pieniężne. Należy zwrócić uwagę na obowiązujący od 8.09.2016 r. art. 902[2] § 1 kpc który wskazuje, że zajęcie wierzytelności z tytułu nadpłaty lub zwrotu podatku w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa obejmuje także wierzytelności przyszłe, wynikające z nadpłaty lub zwrotu podatku powstałych w ciągu roku od dnia dokonania zajęcia. Z kolei art. 76 § 2a Ordynacji podatkowej wskazuje, że zgodnie z którym w razie zajęcia wierzytelności z tytułu nadpłaty podatku jej zaliczenie na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych ma pierwszeństwo przed realizacją zajęcia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 kwietnia 2017 07:48 Zmodyfikowano dnia: 26 kwietnia 2017 07:48 Obejrzało: 419 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.