Pytanie z dnia 05 czerwca 2015

Witam.Mam pytanie,jakie konsekwencje poniesie osoba,ktora pracuje bez umowy czyli na czarno.

Przykładowo: jeśli w chwili podjęcia pracy „na czarno” osoba ta była zarejestrowana jako osoba bezrobotna i o podjęciu zatrudnienia /innej pracy zarobkowej (w tym również bez zawarcia umowy o pracę na piśmie/bez zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego) nie powiadomiła w terminie do 7 dni właściwego PUP, podlega karze grzywny od 500 zł do 5000 zł, którą wymierza sąd na podstawie wniosku o ukaranie złożonego przez inspektora pracy. Nadto, gdyby w danej firmie PIP przeprowadziła kontrolę to o fakcie pracy "na czarno" przez tą osobę informuje urząd kontroli skarbowej (naruszenie przepisów podatkowych).

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 czerwca 2015 17:17 Zmodyfikowano dnia: 7 czerwca 2015 17:18 Obejrzało: 477 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sankcja finansowa może być bolesna, bowiem dochody z nieujawnionych źródeł (gdyby US się o nich dowiedział) podlegają stawce podatkowej 75%. Największe problemy mogą jednak być w razie wypadku przy pracy, choroby. Nie otrzyma Pan/i zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, odszkodowania, a może nawet też poniesie koszty leczenia (przy braku innego tytułu do ubezpieczenia chorobowego), a przy poważnych chorobach i urazach mogą to być bardzo duże koszty. Nie ma Pan/i także prawa do płatnego urlopu, ochrony czasu pracy, warunków pracy.

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 czerwca 2015 22:11 Obejrzało: 468 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Brak umowy o pracę oznacza: 1. brak świadczeń, tj. nie przysługuje zasiłek chorobowy, macierzyński itp.; 2. brak gromadzenia środków na emeryturę czy rentę; 3. w przypadku wypadku przy pracy - brak odszkodowania, a nawet konieczność poniesienia kosztów leczenia - jeżeli nie ma żadnego ubezpieczenia chrobowego; 4. w przypadku gdy nieuczciwy pracodawca nie wypłąci wynagrodzenia za świadczoną pracę - brak możliwości wystąpienia z roszczeniem na drogę sądową; 5. brak uregulowań (ochrony) dotyczących czasu pracy (w tym nadgodzin) i urlopu, przepisów BHP i warunków pracy - brak możliwości dochodzenia roszczeń w sądzie pracy; 6. konsekwencje karnoskarbowe - w przypadku wykrycia przez Urząd Skarbowy nieujawnionych i nieopodatkowanych dochodów;

Odpowiedź nr 3 z dnia 8 czerwca 2015 15:44 Obejrzało: 439 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.