Pytanie z dnia 18 listopada 2017

Witam.Mam takie pytanie .Jestem po rozwodzie 5 lat temu bez orzekania o winie czy może sie moja była starać o alimenty na siebie?dzieci nie mamy a nasze małzenstwo trwało krótko bo nie całe 3 lata.
Pozdrawiam.

Witam, w sytuacji, gdy wyrok rozwodowy zapadł bez orzekania o winie, były małżonek, który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego rozwiedzionego małżonka środków utrzymania w zakresie odpowiadającym jego usprawiedliwionym potrzebom oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym małżonka zobowiązanego. Jeżeli jednak zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 listopada 2017 09:46 Zmodyfikowano dnia: 21 listopada 2017 09:46 Obejrzało: 349 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam, Rozwód bez orzekania o winie skutkuje tym, że ciągu pięciu lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego ciąży na byłych małżonkach wzajemny obowiązek alimentacyjny. Obowiązek alimentacyjny zawsze wygasa, gdy małżonek uprawniony do alimentów ponownie zawrze związek małżeński. Jedynie w wyjątkowych wypadkach obowiązek ten może być przedłużony przez sąd na okres powyżej 5 lat. Alimenty od byłego małżonka może uzyskać wyłącznie osoba, która znajduje się w niedostatku. Dotyczy to zatem osoby, która nie jest w stanie (np. na skutek choroby) za pomocą swoich własnych starań, zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych (wyżywienie, mieszkanie, leki, itp.). Stan ten należy przed sądem udowodnić. Zatem w przypadku rozwodu bez orzekania o winie ryzyko alimentowania małżonka jest niewielkie. Zatem w Pana przypadku była żona nie może domagać się alimentów. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam Adwokat Marta Fundowicz

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 listopada 2017 22:58 Zmodyfikowano dnia: 21 listopada 2017 22:58 Obejrzało: 347 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.