Pytanie z dnia 03 września 2015
WITAM.Po mojej zmarłej mamie(zmarla w 1997r.)został spadek tzn połowa domu i 48 arów łąki ,do roku 2012 mieszkala w tym domu siostra ktora tez zmarła natomiast łąke użytkowal brat i płacił podatki. 2 miesiace tem brat zlożył wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. 29 wrzesnia jest posiedzenie sądu w tej sprawie, w zwiazku z tym mam kilka pytan.1.Czy wszyscy spadkobiercy musza składac wnioski o prawo do spadku,2.Czy jeżeli brat uzyska takie prawo bedzie mial obowiazek splacenia pozostałych spadkobierców(tzn. do tego należa ja i brat, i 4 wnuków po zmarłch rodzenstwach)3. Co musimy uczynic żeby dochodzic swoich praw, zeby uzyskac splate po tym spadku. Pozdrawiam i czekam na wyczerpujaca odpowiedz
Jarosław Cieślak Adwokat
Kancelaria Adwokacka Adwokat Jarosław Cieślak
Krakowska 180 lok. 116, Wrocław
Witam. Postępowanie o stwierdzenie nabycia praw do spadku dotyczy jedynie stwierdzenia komu przysługuje prawo do spadku. Wszelkie rozliczenia w zakresie spadku następuje dopiero w postępowaniu o dział spadku lub też w przypadku dziedziczenia na podstawie testamentu - w postępowaniu o zachowek.
Podziękowałeś prawnikowi
Damian Stawski Radca prawny (Od 2015)
ALTA PENTUT Kancelaria Radcy Prawnego Damian Stawski
Południowa 14, Mrowino, 62-090 Poznań
Witam, ad 1. Wystarczy, że jeden ze spadkobierców złoży wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Ma on obowiązek wskazać wszystkich uczestników postępowania (pozostałych spadkobierców), jeśli pominął kogoś z rodzeństwa lub dzieci zmarłego rodzeństwa należy o tym poinformować sąd na posiedzeniu. ad 2. W postanowieniu o nabyciu spadku sąd tylko stwierdzi kto i w jakiej części nabył spadek, nie określi jakie nieruchomości czy ruchomości nabyli poszczególni spadkobiercy. ad 3. Aby zadbać o swoje interesy należy stawiać się na wezwania sądu w sprawie spadkowej, a po uprawomocnieniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku należy złożyć do sądu wniosek o dział spadku. Warto też wynająć profesjonalnego pełnomocnika. Co do omówienia szczegółów zachęcam do bezpłatnego kontaktu z moją kancelarią, chętnie pomogę.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.