Pytanie z dnia 07 października 2015

witam.sp.c.zaczynajaca od poczatku od zera zgromadzila nieruchomosci o wartosci milion zl.s.c.jest dwu osobowa udzialy w zysk i str.10%drugi 90%.po rozwiazaniu spolki jak dzielone sa nieruchomosci rowno czy procetowo.

Dzień dobry, po rozwiązaniu spółki współwłasność łączna zamienia się we współwłasność w częściach ułamkowych ze wszystkimi tego konsekwencjami. Tym samym wspólnicy uzyskują prawo rozporządzenia swoimi udziałami w rzeczach, które poprzednio stanowiły ich współwłasność. W braku rozstrzygnięcia tej kwestii w umowie spółki może na tym tle pojawić się problem wielkości tych udziałów.Ustawa nie określa wielkości udziałów wspólników w majątku wspólnym. W tym zakresie miarodajny wydaje się ustalony w umowie spółki stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach (wniosek z art. 875 § 3). W braku stosownego postanowienia w umowie spółki udziały wspólników w tym zakresie są równe. W razie potrzeby uzyskania dalszej porady prawnej, chętnie pomogę.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 października 2015 15:18 Obejrzało: 498 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

dziekuje.ale w czasie trwania spolki moglismy tych nieruchomosci nie kupowac i dochody ktore przeznaczylismy na nie schowadz do kieszeni a jednach kazdy swoja procetowosc zysku przekazal na zakup.i myslalem ze przy rozwiazaniu kazdy bieze procetowo.

Wysłano: 7 października 2015 16:00
Na pewno chcesz usunąć wpis?

dziękuję.byłem pewny ze jeśli swoje zyski w danej procentowości przekazujemy na zakup nieruchomości to taki będzie podział,w końcu mogliśmy nie zakupować np.jednej z nich i dochód który na nią by nie był przekazany trafił by w przedstawionej procentowości do kieszeni każdego z nas.lub inaczej zostały by większe dochody do podziału właśnie w takiej procentowości.jeszcze raz dziękuje.pozdrawiam.Radek

Wysłano: 7 października 2015 16:12
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Dzień dobry, tzn. nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy "Ustawa nie określa wielkości udziałów wspólników w majątku wspólnym. W tym zakresie miarodajny wydaje się ustalony w umowie spółki stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach ", w konsekwencji jeśli w umowie został określony udział wspólników w zyskach i stratach, to w mojej ocenie również w taki sposób powinien zostać podzielony majątek spółki. Dopiero brak takich postanowień powoduje, że udziały są równe.

Odpowiedź nr 4 z dnia 8 października 2015 09:41 Obejrzało: 481 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

teraz rozumiem.lecz jesli nie ma umowy spółki.zagineła lub podprowadzono przez wspólnika,są natomiast dokumęty księgowe ze od powstania spółki rozliczamy się przed us.procętowo i jest papier podpisany własnorecznie ze od dnia takiego pan jan kowalski ma 10 %jego podpis własnoręczny i jan nowak ma 90% własnoreczny podpis.dokument ten został złożony w us i od momętu spólki nikt nie wnosił uwag do rocznych zeznań.natomiast w aktach not.pisze ze działamy jako wspólnicy i kupujemy daną/e nieruchomości na sp.c.łączną współwłasność.

Wysłano: 8 października 2015 16:23
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Umowa spółki cywilnej powinna zostać zawarta (podobnie jeśli chodzi o zmianę) w formie pisemnej (dla celów dowodowych). Oznacza to, że jeśli ta forma nie zostanie dochowana, nie będzie skutkowało to nieważnością.

Odpowiedź nr 6 z dnia 9 października 2015 12:41 Obejrzało: 470 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.