Pytanie z dnia 28 sierpnia 2018
Witam.Syn mojej żony z pierwszego małżeństwa ma 17 lat,ukończył Gimnazjum i nie chce już iść do żadnej szkoły.Czy jeśli pójdzie do pracy, to czy będzie musiał przez ten rok chodzić do jakiejkolwiek szkoły?Czy jest jakaś finansowa kara dla rodziców,za to,że uczeń się nigdzie nie uczy?
Monika Goińska-Roszyk Radca prawny
Prawnik od spraw karnych skarbowych
F. Roosevelta 4/1, 60-829 Poznań
Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia. Uczeń, który ukończył szkołę ponadpodstawową przed ukończeniem 18. roku życia, może również spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie do szkoły wyższej lub na kwalifikacyjne kursy zawodowe. Niespełnianie obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (np. grzywna w celu przymuszenia).
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Godlewska-Chorąziak Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak
Turoszowska 8/37, 91-025 Łódź
Dzień dobry. Zgodnie z art. 35 ust. 1 Prawa oświatowego: Nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia. Jest to tak zwany obowiązek nauki. Z kolei zgodnie z art. 39 ust. 9 Prawa oświatowego: Po ukończeniu szkoły podstawowej obowiązek nauki spełnia się przez: 1) uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadpodstawowej; 2) realizowanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, przygotowania zawodowego u pracodawcy. Natomiast zgodnie z art. 42 ust. 1 Prawa oświatowego - niespełnianie obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W związku z tym właściwy organ administracji publicznej właściwy ds.edukacji może nałożyć na rodziców dziecka karę grzywny w celu przymuszenia do realizowania tego obowiązku. Można również rozważać w tym wypadku pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.