Pytanie z dnia 26 października 2017

Witam.toczy się w sądzie rozprawa o uznanie ojcostwa alimenty nazwisko dla dziecka i nie przyznawane ojcu praw rodzicielskich. Pozwany uznał syna, zgodził się na alimenty, ale nie zgadza się żeby dziecko pozostało przy nazwisku matki. Sąd poinformował nas o tym, że jeśli nie podpisujemy zgodnych oświadczeń dziecko będzie nosiło nazwisko dwuczłonowe.

Moje pytanie brzmi: czy jeśli ojciec nie dostanie władzy rodzicielskiej, to czy sąd może jednak postanowić o pozostawieniu dziecku nazwiska matki? Czy i nawet w tym przypadku dziecko dostanie dwa nazwiska?

Dzień dobry, kwestię nazwiska dziecka niepochodzącego z małżeństwa regulują przepisy art. 89 krio, zgodnie z którym: "§ 1. Jeżeli ojcostwo zostało ustalone przez uznanie, dziecko nosi nazwisko wskazane w zgodnych oświadczeniach rodziców, składanych jednocześnie z oświadczeniami koniecznymi do uznania ojcostwa. Rodzice mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Jeżeli rodzice nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Do zmiany nazwiska dziecka, które w chwili uznania już ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda. § 2. W razie sądowego ustalenia ojcostwa sąd nadaje dziecku nazwisko w wyroku ustalającym ojcostwo, stosując odpowiednio przepisy § 1. Jeżeli dziecko ukończyło trzynaście lat, do zmiany nazwiska jest potrzebna jego zgoda. § 3. Jeżeli ojcostwa nie ustalono, dziecko nosi nazwisko matki. § 4. Dziecku nieznanych rodziców nazwisko nadaje sąd opiekuńczy". Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz kancelariaulewicz.pl ulewicz.kancelaria@onet.eu

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 października 2017 10:04 Zmodyfikowano dnia: 28 października 2017 10:04 Obejrzało: 340 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.