Władza rodzicielska.

Pytanie z dnia 16 lutego 2021

Dzień dobry, nie chce żeby moje dziecko utrzymywało kontakty z ojcem jeśli wpisze w akcie ojciec nieznany i nie będę chciała nic od tego mężczyzny żadnych alimentów nawet żeby nawet nie uczestniczył w życiu moim i dziecka. Czy jest to możliwe? Czy prawnie jakoś przysługują mu prawa? Jak tak to mogę to ograniczyć żeby nie uczestniczył w życiu moim i dziecka ?

Witam. Jest to możliwe. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym: Art. 73 [Uznanie ojcostwa] § 1. Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna. Innymi słowy, jeśli matka nie potwierdzi, to mężczyzna nie zostanie uznany za ojca (nawet jeśliby bardzo chciał) i nie będzie miał praw ani obowiązków z tego tytułu wynikających. Jednakże: Art. 84 [Sądowe ustalenie ojcostwa] § 1. Sądowego ustalenia ojcostwa mogą żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Dla bardzo zdesperowanego ojca zawsze istnieje droga sądowa i badania DNA.

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 lutego 2021 19:52 Zmodyfikowano dnia: 16 lutego 2021 19:52 Obejrzało: 196 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, ojciec dziecka ma prawo utrzymywać kontakty z dzieckiem. Nawet w sytuacji kiedy ojciec dziecka zostanie pozbawiony władzy rodzicielskiej będzie miał prawo do kontaktów. Jeśli Pani zabroni kontaktów ojca z dzieckiem, ojciec może wystąpić do sądu o uregulowania kontaktów, a Pani może żądać oddalenia takiego wniosku lub wnioskować o zakaz kontaktowania się ojca z dzieckiem. Alimenty nie będą miały wpływu na sprawę o ustalenie kontaktu. Proszę pamiętać, że w sprawach o ustalenie kontaktu sąd przede wszystkim weźmie pod uwagę dobro dziecka oraz prawo i obowiązek rodzica i dziecka do utrzymywania kontaktów. Jeżeli kontakty będą zagrażać dobru dziecka lub je naruszać co powinien ustalić sąd w toku postępowania, wówczas może zakazać ich utrzymywania. Zapraszam do kontaktu i współpracy. Z uszanowaniem, Michał Muchowicz Radca prawny (m.muchowicz@ksiazkiewicz-muchowicz.pl; tel.: 793 66 77 75)

Odpowiedź nr 2 z dnia 16 lutego 2021 22:07 Zmodyfikowano dnia: 16 lutego 2021 22:07 Obejrzało: 195 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.