wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
Pytanie z dnia 27 lutego 2019
Zwracam się do Państwa o poradę w zakresie spadku po zmarłym ojcu.
Moja mama złożyła w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, którego przedmiotem jest mieszkanie w bloku. Rodzice byli współwłaścicielami mieszkania, zgodnie z zapisem w akcie notarialnym oraz księdze wieczystej. Rodzice nie byli rozwiedzeni. Ojciec nie zostawił testamentu. Obecnie w mieszkaniu mieszka tylko mama.
Otrzymałem wezwanie do sądu celem odebrania zapewnienia spadkowego, tak jak moje rodzeństwo tj. brat i siostra.
Chciałbym się dowiedzieć, czy jeżeli przyjmę spadek to jak się zmieni status właścicielski mieszkania? Jak procentowo rozkłada się podział własności pomiędzy mamę i dzieci (tzn. czy mama posiada 50% i drugie 50% jest dzielone na mamę i dzieci)?
Czy przyjmując spadek mama będzie zobowiązana do spłaty dzieci czy może mieszkać w mieszkaniu jak dawniej i jedynie w dokumentach będą widniały dodatkowo dzieci? Czy jednak powinniśmy nie przyjmować spadku żeby mama nie była nam nic dłużna? Jak wygląda wtedy też kwestia bieżących opłat za media i czynsz?
Czy w związku z przyjęciem spadku należy zmienić wpisy w akcie notarialnym oraz w księdze wieczystej czy następuje to automatycznie? Ewentualnie z jaką wiąże się to opłatą?
Czy posiadanie współwłasności w mieszkaniu zwiększa zdolność kredytową, gdybym się starał o kredyt hipoteczny np. na zakup innej nieruchomości?
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, jeśli wszyscy Państwo przyjmiecie spadek, mama będzie właścicielem 5/8 mieszkania, a każde z Państwa po 1/8. Będziecie mogli dokonać działu spadku połączonego z podziałem majątku wspólnego rodziców, ale nie jest to obligatoryjne. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.