wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Pytanie z dnia 27 lutego 2019

Zwracam się do Państwa o poradę w zakresie spadku po zmarłym ojcu.
Moja mama złożyła w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, którego przedmiotem jest mieszkanie w bloku. Rodzice byli współwłaścicielami mieszkania, zgodnie z zapisem w akcie notarialnym oraz księdze wieczystej. Rodzice nie byli rozwiedzeni. Ojciec nie zostawił testamentu. Obecnie w mieszkaniu mieszka tylko mama.
Otrzymałem wezwanie do sądu celem odebrania zapewnienia spadkowego, tak jak moje rodzeństwo tj. brat i siostra.

Chciałbym się dowiedzieć, czy jeżeli przyjmę spadek to jak się zmieni status właścicielski mieszkania? Jak procentowo rozkłada się podział własności pomiędzy mamę i dzieci (tzn. czy mama posiada 50% i drugie 50% jest dzielone na mamę i dzieci)?

Czy przyjmując spadek mama będzie zobowiązana do spłaty dzieci czy może mieszkać w mieszkaniu jak dawniej i jedynie w dokumentach będą widniały dodatkowo dzieci? Czy jednak powinniśmy nie przyjmować spadku żeby mama nie była nam nic dłużna? Jak wygląda wtedy też kwestia bieżących opłat za media i czynsz?

Czy w związku z przyjęciem spadku należy zmienić wpisy w akcie notarialnym oraz w księdze wieczystej czy następuje to automatycznie? Ewentualnie z jaką wiąże się to opłatą?

Czy posiadanie współwłasności w mieszkaniu zwiększa zdolność kredytową, gdybym się starał o kredyt hipoteczny np. na zakup innej nieruchomości?

Dzień dobry, jeśli wszyscy Państwo przyjmiecie spadek, mama będzie właścicielem 5/8 mieszkania, a każde z Państwa po 1/8. Będziecie mogli dokonać działu spadku połączonego z podziałem majątku wspólnego rodziców, ale nie jest to obligatoryjne. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 27 lutego 2019 15:28 Zmodyfikowano dnia: 27 lutego 2019 15:28 Obejrzało: 410 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.