wniosek o wyłączenie od udziału w sprawie Rzecznika Praw Dziecka

Pytanie z dnia 04 grudnia 2018

Mam pytanie o dopuszczalność wniosku o wyłączenie Rzecznika Praw Dziecka (jako osoby której wątpliwości dotyczą, a nie organu), który w postępowaniu uczestniczy w charakterze strony trzeciej na prawach przysługujących prokuratorowi.

W postępowaniu apelacyjnym toczonym przed sądem okręgowym wydz. rodzinny odwoławczy, w sprawie o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka, pomiędzy rozprawami został złożony wniosek o wyłączenie od udziału w sprawie Rzecznika Praw Dziecka, który w sprawie uczestniczył na zasadach przysługujących prokuratorowi, działając za pośrednictwem osób przez siebie upoważnionych.

Jako powód wyłączenia wskazano relacje pozasądowe osoby rzecznika z pełnomocnikiem strony przeciwnej oraz składanie przez rzecznika wniosków wyraźnie faworyzujących stronę przeciwną.

Sąd zapoznał się z wnioskiem w przerwie w trakcie rozprawy, po czym wydał orzeczenie o jego odrzuceniu bez rozpoznania, stwierdzając jednocześnie, że na orzeczenie nie przysługuje zażalenie i że jest ono prawomocne z chwilą wydania. W ustnym uzasadnieniu sąd poinformował, że sąd nie ma wpływu na rzecznika bo jako organ nie podlega on sądowi. Brak pisemnego uzasadnienie nie pozwala na przytoczenie szczegółowej argumentacji.

Po wydanym orzeczeniu sąd zamknął przewód sądowy, pomimo złożenia wniosku dowodowego przez drugą stronę, wskazując datę o tydzień późniejszą na odczytanie postanowienia w sprawie o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka.

Opisane zdarzenie miało miejsce dziś.

Po rozprawie został złożony wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia orzeczenia o odrzuceniu wniosku o wyłączenie rzecznika, i przesłanie tego orzeczenia wraz z uzasadnieniem.

--------------------------------------------------------------

Jaka jest podstawa prawna niedopuszczalności ww. wniosku o wyłączenie rzecznika o ile wniosek był niedopuszczalny, bądź też jakie przepisy naruszył sąd odrzucając wniosek bez nadania mu biegu, jeśli jego dopuszczalność nie budzi wątpliwości?
Czy wniosek o sporządzenie uzasadnienia i przesłanie wraz z orzeczeniem musi zostać uwzględniony, czy sąd nie musi sporządzać pisemnego uzasadnienia ani wysyłać orzeczenia, którego rozstrzygnięcie może zawrzeć w protokole rozprawy na której orzeczenie zapadło ?
Jeżeli sąd przekroczył swoje uprawnienia, jakie kolejne kroki należy podjąć, mając na względzie zamknięcie przez sąd rozprawy ?
Biorąc pod uwagę czysto hipotetyczny przypadek, w którym rzecznik praw dziecka wraz pełnomocnikiem jednej strony, mieliby interes w korzystnym dla jednej strony rozstrzygnięciu, jakby się miała niedopuszczalność wyłączenia rzecznika, do konstytucyjnego prawa obywatela do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd (art. 45 konstytucji) ?
Jakie inne normy narusza twierdzenie sądu o braku możliwości wyłączenia rzecznika praw dziecka od udziału w sprawie ?

Dzień dobry, przystąpienie RPD działającego jak prokurator do sprawy nie podlega kontroli sądu orzekającego, stąd wydane postanowienie jest co do zasady prawidłowe. Katalog postanowień, na które przysługuje zażalenie, wskazany jest w art. 394 KPC. Zgodnie z art. 357 KPC, postanowienia ogłoszone na posiedzeniu jawnym sąd uzasadnia tylko wtedy, gdy podlegają one zaskarżeniu. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 grudnia 2018 12:18 Zmodyfikowano dnia: 5 grudnia 2018 12:18 Obejrzało: 252 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.