Pytanie z dnia 21 kwietnia 2020

Wojewoda w K. zakupił dla swojego urzędu wojewódzkiego 10 ekskluzywnych limuzyn. Po pewnym czasie okazało się, że na konto sprzedawcy nie wpłynęły pieniądze z tytułu zakupu jednego z samochodów. Przeciwko komu sprzedawca powinien wytoczyć powództwo? Proszę o dokładne wyjaśnienie i podanie podstawy prawnej.

Przeciwko temu kto jest wpisany w umowie sprzedaży jako kupujący. Skoro kupował wojewoda to powinien być kupujący określony w umowie jako Skarb Państwa-Wojewoda w K. Wynika to z faktu, że ani wojewoda ani urząd wojewódzki nie mają osobowości prawnej a tym samym zdolności prawnej oraz zdolności sądowej tzn. nie mogą być stroną umowy ani procesu. Wojewoda jest tzw. statio fisci Skarbu Państwa. Urząd wojewódzki jest zaś jednostką pomocniczą przy pomocy której wojewoda wykonuje swoje zadania. Przepisy wskazujące na to, to art. 3 ust. 3 pkt 6 ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz art. 6 ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym , art. 33 i 34 k.c., 67par 2 k.p.c.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 kwietnia 2020 22:31 Zmodyfikowano dnia: 21 kwietnia 2020 22:31 Obejrzało: 469 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Przeciwko podmiotowi, który jest wpisany w Umowie. Nie zawsze Województwo jest kupującym i zobowiązany do zapłaty, nawet jeśli pojazdy są dla nich przeznaczone. Do "dokładnego wyjaśnienia i podania podstawy prawnej" konieczna jest analiza umowy. Jeśli pytanie zadaje prawnik sprzedawcy to chyba to rozumie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 kwietnia 2020 07:07 Zmodyfikowano dnia: 22 kwietnia 2020 07:07 Obejrzało: 464 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.