Wspólne grunty mieszkańców wsi.

Pytanie z dnia 19 lutego 2023

Witam. Jestem mieszkańcem wsi w której jest 42 hektarów lasu zapisanego jako grunty wspólne mieszkańców tej miejscowości, bez wskazania konkretnie nazwiska posiadaczy ani obszaru przysługujących im działów. W przeszłości grunty te miały swoich prawowitych właścicieli. Ze względu na słabą klasę gleby byli mieszkańcy miejscowości przestali uprawiać swoje działki i powoli zamieniały się one w ugory na których zaczeły rosnąć dzikie trawy i pojedyńcze drzewa. Z biegiem czasu teren pokrył się lasem tzw samosiew. Z upływem lat zaczeły zacierać się granice poszczegółnych działek. W 1939 roku zdecydowano się na geodezyjny podział na poszczególnych mieszkańców. Działki zostały wytyczone w sierpniu 1939, ale podział nie zdążył się uprawomocnić z powodu wybuchu wojny. W czasie wojny dokumentacja zagineła. Po wojnie wielokrotnie próbowano przeprowadzić nowy podział, ale zawsze kilku mieszkańców nie zgadzało się na wielkość proponowanych im działek. W dokumentach geodezyjnych zapisano że jest to własność mieszkańców miejscowości o nieustalonym stanie władania. Na skutek zmian pokoleniowych obecni mieszkańcy doszli do wniosku że jedynym rozwiązaniem problemu będzie wniosek o zasiedzenie nieruchomości w równych częściach na obecnie mieszkających tutaj rolników.
Czy w tym przypadku można mówić o posiadaniu samoistnym w dobrej wierze polegającym na corocznym wycinaniu suchych drzew, usuwaniu wiatrołomów czy pozyskiwaniu drewna budowlanego? Podatek rolny jest cały czas umarzany z powodu braku prawnej możliwości wskazania z imienia i nazwiska poszczególnych właścicieli. Czy potomkowie rolników którzy przejeli po nich gospodarstwa ale mieszkają w mieście powinni być dopisani do wniosku o zasiedzenie?
Czy osoby nie mające 20 letniego okresu po przejęciu gospodarstwa mogą przejąć prawa do dziedziczenia zasiedzenia po swoim ojcu?
Czy jest szansa że sąd pozytywnie rozpatrzy taki wniosek o zasiedzenie ?
Pozdrawiam i proszę o poradę.

Zasiedzenie jest możliwe po 30 latach korzystania. Prawo do zasiedzenia liczy się z czasookredem posiadania poprzedników.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 kwietnia 2023 21:39 Zmodyfikowano dnia: 7 kwietnia 2023 21:39 Obejrzało: 84 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.