Wspólnota mieszkaniowa.
Pytanie z dnia 13 stycznia 2022
1.Czym różni się status wspólnoty mieszkaniowej składającej się z członków, którzy posiadają lokale mieszkalne od statusu wspólnoty składającej się z członków, którzy posiadają lokale mieszkalne i lokale usługowe (użytkowy)? Zakładam, że wspólnoty nie uchwaliły żadnych innych statusów i obowiązuje je ogólny status dla wspólnot mieszkaniowych (status na którym wszystkich wspólnot opierają swoją działalność).
2. Właściciel lokalu usługowego (użytkowego) jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej w której inni członkowie posiadają lokale mieszkalne. Czy powyższy członek posiadający lokal usługowy ma te same prawa co właściciel lokalu mieszkalnego (będący członkiem tej samej wspólnoty)? Czy owi członkowie partycypują równomiernie w fundusz remontowy, eksploatacyjny wspólnoty? Czy koszta z przychodów tych funduszy są dla owych członków te same? Czy wydatkowanie zgromadzonych środków własnych wspólnoty dla owych członków powinni przynosić owym członkom równe korzyści?
Który z owych członków ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe ze stanu technicznego balkonów przynależnych do wszystkich członków posiadających lokale mieszkalne zakładając, że właściciel lokalu usługowego posiada lokal usługowy, do które nie przynależy balkon, a pozostali członkowie posiadają lokale mieszkalne z przynależnymi balkonami (jeden z tych członków posiadających lokale mieszkalne również posiada lokal mieszkalny, ale tylko ten jedni mieszkanie nie ma dostępu do balkonu, z którego mógłby służyć do wyłącznego użytku właścicielowi tego lokalu)?
3.Czy prezes zarządu wspólnoty mieszkaniowej może jednocześnie sprawować zarząd oraz zarządzać wspólnotą? Czy owy Zarządca potrzebował koncesji na zarządzanie wspólnotą w latach 2000 do 2005?
Czy w tych latach zarządca zobowiązany był do prowadzenia działalności gospodarczej? W jakiej formie powinien prowadzić działalność gospodarczą (spółki, umowa zlecenie)?
4. Czy mocą uchwały wspólnoty mieszkaniowej zebrane ale nie wykorzystane środki z zaliczek pobranych na centralne ogrzewanie mogą zasilić fundusz remontowy?
7. Z uchwały wspólnoty mieszkaniowej wynika, że wspólnota powierza wykonanie uchwały Zarządowi. Czy to oznacza, że w tym przypadku Zarząd zobowiązany jest do wykonania tej uchwały, a Zarządca pomimo wcześniej zawartej umowy ze wspólnotą zobowiązującej go do wykonywania wszystkich uchwał nie może uczestniczyć w wykonywaniu tej uchwały?
Grzegorz Kantecki Radca prawny (Od 2010)
Grzegorz Kantecki Kancelaria Radcy Prawnego
Aleja Przyjaciół 1 lok. 12, 00-565 Warszawa
Witam, zadane pytania zdecydowanie wykraczają poza formułę krótkiej darmowej porady na specprawniku. W przypadku chęci uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej, proszę o kontakt. Pozdrawiam, Grzegorz Kantecki
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.