Współwłasność drogi dojazdowej do działki.
Pytanie z dnia 14 marca 2022
Witam, chciałabym się dowiedzieć jak to wyglada w takiej sytuacji: jestem współwłaścicielem drogi w 1/6, moja siostra w 1/6, moja mama w 3/6 i jedna obca osoba w 1/6. Przy tej drodze leży moja działka i jest to jedyna droga do mojej działki. Sąsiad z naprzeciwka wyraził zgodę abym przeciągnęła od niego kanalizacje do swojej działki ale jedna z współwłaścicielek mająca 1/6 nie wyraziła zgody ( wyrazi za 10tys zł). Pytanie moje czy potrzebuje zgody wszystkich właścicieli do takiej czynności? Czy jest jakiś artykuł czy cokolwiek określający takie działania?
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. Tak, zgoda wszystkich współwłaścicieli jest niezbędna. Natomiast w przypadku braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Wynika to z art. 199 KC. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Bartłomiej Skiba Radca prawny (Od 2010)
Kancelaria Radcy Prawnego Bartłomiej Skiba
Suraska 1 lok. 101, 15-093 Białystok
Jeżeli działka wspólna jest drogą dojazdową do działek położonych przy niej to czynność polegająca na budowie przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych czy energetycznych nie stanowi czynności przekraczającej zwykły zarząd. Potwierdzenie tego można znaleźć w orzecznictwie sądowym: 1. Sąd Najwyższy w swojej uchwale z dnia 19 kwietnia 2002 r., III CZP18/2002, stwierdził, że: „Instalowanie kanalizacji sanitarnej, opadowej i wodociągu na nieruchomości, będącej przedmiotem współwłasności, może mieścić się w ramach zwykłego zarządu, jeżeli nieruchomość służy współwłaścicielom wyłącznie do ułatwienia korzystania z innych nieruchomości (wspólna droga), a wymieniona na wstępie inwestycja ma na celu zwiększenie użyteczności jednej z nich", 2. Brak jest podstaw aby przyjąć, iż budowa podziemnej linii kablowej służącej zaopatrzeniu w energię elektryczną na nieruchomości stanowiącej działkę drogową, będącą przedmiotem współwłasności, jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu. - wyrok NSA z 19.06.2012 r. II OSK 511/11, 3. Instalowanie takich urządzeń, jak przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne na nieruchomości stanowiącej współwłasność, należy zaliczyć do czynności zwykłego zarządu. - wyrok NSA z 16.07.2010 r. II OSK 906/09, 4. Instalowanie wodociągu do nieruchomości wspólnej należy uznać za czynność zwykłego zarządu - wyrok SA w Krakowie 13.09.2017 r. I ACa 394/17 . W związku z powyższym znajdzie zastosowanie art. 201 k.c.- Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Zatem nie potrzebuje Pani zgody wszystkich współwłaścicieli, a większości liczonych oczywiście wielkością udziałów w nieruchomości. Wystarczy że na budowę kanalizacji zgodzą się współwłaściciele, którzy mają łącznie co najmniej 4/6 udziałów w nieruchomości drogowej.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.