Współwłasność nieruchomości.
Pytanie z dnia 23 sierpnia 2021
Mam nastepujacy problem:
Jestem współwłaścicielem ułamkowym domu jednorodzinnego od 2 miesięcy, razem z bratem i jego żona kupilismy dom. Kredyt spłacamy 50/50, lecz notarialnie akt własności jest podzielony po 1/3 na kazda z trzech osób, w wyniku mojej nazwijmy to nieuwagi lub ich oszustwa.
Pytanie czy jezeli płacimy kredyt na pół to jest jakakolwiek możliwość żeby to jeszcze zmienić? Własność logicznie powinna zostac podzielona 1/2 na mnie i 1/2 na ich wspolnote małżeńska, oczywiście szwagierka nie zamierza sie na to zgodzic.
Co wiecej jako że jestesmy obecnie w konflikcie, aby utrudnic mi zycie grożą, że wymeldują moja partnerkę (jako posiadacze większości podobno sa w stanie to zrobic bez mojej zgody) konkretnie z powodów takich jak to, że
Hałasuje (po prostu pororusza sie po domu a stare panele skrzypia) lub nie gasi światła w korytarzu, czyli bzdury. Chca pozbawić ją meldunku aby móc wezwać policje, która usunie ja z mieszkania (teoretycznie bo chyba ktos kto przebywa w domu na moje życzenie ma do tego prawo) jednak gdyby akurat nie bylo mnie w domu to nie wiem jak moglo by sie to skończyć. Czytałem jakie sa wymogi aby kogos wymeldować i nie spełnia żadnych z nich. Jak moge zgłosić swoj sprzeciw zanim podejmą próbę zlozenia wniosku o wymeldowanie?
Pozdrawiam
Michał
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. W kwestii udziałów w nieruchomości, może Pan spróbować uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli o kupnie nieruchomości i odstąpić od umowy ze względu na wadę oświadczenia woli (podstęp itp.). 2. Jeżeli w/w rozwiązanie nie jest możliwe, to może się Pan domagać zapłaty części środków, które przeznaczył Pana na zakup nieruchomości z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia. 3. Prawdopodobnie może Pan także próbować wzruszyć umowę kredytu, jeżeli zostali Państwo właścicielami nieruchomości w innych udziałach niż było to wskazane w umowie kredytu. 4. Można także próbować podważyć akt notarialny, twierdząc, że popełniony został błąd istotny przy jego sporządzaniu. 5. Co się zaś tyczy Pana partnerki, to współwłaściciele nie mają możliwości zgodnego z prawem zmuszenia jej do opuszczenia nieruchomości wbrew Pana woli. Jest to możliwe wyłącznie po przeprowadzeniu sprawy w sądzie o uzyskanie zgody zastępczej na tę czynność. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996
Podziękowałeś prawnikowi
Adrian Sylwanowicz Adwokat (Od 2013)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Adrian Sylwanowicz
M. Skłodowskiej - Curie 12 lok. 1A, 15-097 Białystok
Szanowny Panie, jest Pan pewny, że współwłasność obejmuje 3 osoby? Może stronami był Pan (jedna strona) i brat wraz z żoną (druga strona). Tutaj brat mógł nabyć dom wraz zoną na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej. Proszę sprawdzić KW. Pozdrawiam, Adrian Sylwanowicz. Dziękuję za pozytywną opinię.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.