Współwłasność nieruchomości.
Pytanie z dnia 31 października
Gdy nieruchomosc ma dwoch wspolwlascicieli: czy jeden z nich moze dopisac osobe trzecia do ksiag wieczystych jako osobe ktora ma prawo dozywotniego zamieszkania w tej nieruchomosci? Czy zgoda obu wspolwlascicieli jest do tego konieczna? Dziekuje za wyjasnienie.
Bartosz Krycki Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Bartosz Krycki
Legnicka 52, lok 503, 54-204 Wrocław
W przypadku nieruchomości będącej współwłasnością dwóch osób, jeden ze współwłaścicieli nie może jednostronnie ustanowić dla osoby trzeciej prawa dożywotniego zamieszkania (służebności osobistej mieszkania) bez zgody drugiego współwłaściciela. Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), do rozporządzenia rzeczą wspólną, a także do czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Ustanowienie prawa dożywotniego zamieszkania stanowi właśnie czynność przekraczającą zwykły zarząd, gdyż ma istotny wpływ na możliwość korzystania z nieruchomości przez jej właścicieli. Prawo dożywotniego zamieszkania jest formą służebności osobistej uregulowanej w art. 296 i nast. Kodeksu cywilnego i jako takie ogranicza uprawnienia właścicieli do korzystania z nieruchomości. Tego typu służebność wymaga wpisu do księgi wieczystej, a do tego konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W przeciwnym razie czynność taka będzie nieważna i nie zostanie skutecznie wpisana do księgi wieczystej. Podsumowując, aby ustanowić prawo dożywotniego zamieszkania dla osoby trzeciej, niezbędna jest zgoda obu współwłaścicieli nieruchomości. Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego, w przypadku braku zgody jednego ze współwłaścicieli na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o zgodę na dokonanie tej czynności. W postępowaniu sąd będzie badał, czy ustanowienie służebności jest zgodne z interesem współwłaścicieli i czy nie narusza w istotny sposób ich praw do nieruchomości. Sąd może wyrazić zgodę na ustanowienie służebności, jeśli uzna, że jest to zasadne i nie narusza praw pozostałych współwłaścicieli.
Podziękowałeś prawnikowi
Agnieszka Kwapień Adwokat (Od 2010)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Kwapień
Tadeusza Kościuszki 56/2, 40-047 Katowice
Dzień dobry Pani/ Panu, Zakładając dopuszczalność zawarcia umowy dożywocia przez współwłaściciela nieruchomości, ,,nie budzi wątpliwości, że przedmiotem umowy przewidzianej w tym przepisie może być także udział we współwłasności” (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 marca 1998 roku, sygn. akt III CKN 219/98). Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień, tel.: +48 728 382 525
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.