współwłasność ułamkowa,podwyższenie opłat za lokal
Pytanie z dnia 12 grudnia 2018
Witam, krótko i na temat:
Żaden z reszty współwłaściceli (obecnie jest czterech i jest to wspolwlasnosc ulamkowa , kazdy ma 1/4 czesci), nie robi podwyżki od kilkunastu lat, np. za mieszkanie o powierzchni 66,40 m2 Lokal ten składa się z 3 pokoi, kuchni, przedpokoju, toalety biorą 372 zł i jest to kwota łączna. Każdy współwłaściciel dostaje z tej kwoty 1/4 czyli po 93 zł czyli jest to śmiesznie mała kwota... Więc czy mogę samemu jako jeden ze współwłaściceli podwyższyć swoją część ?
Agata Paplińska Adwokat (Od 2018)
Kancelaria Adwokacka Agata Paplińska
Warszawska 91 lok. 2, 05-092 Łomianki
Dzień dobry, ale jakie podwyżki - wobec kogo, z jakiej umowy? Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska
Podziękowałeś prawnikowi
Marcin Kościuk Radca prawny (Od 2015)
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Kościuk Radca Prawny
os. Armii Krajowej 80/4, 61-379 Poznań
Dzień dobry, co do zasady, do zmiany wysokości czynszu (zakładam, że chodzi o umowę najmu) potrzebna jest zmiana umowy zawartej z najemcą. Czy takiego podwyższenia można dokonać bez jego zgody zależne jest od treści umowy. Jednakże w pierwszej kolejności powinni Pastwo ustalić pomiędzy sobą warunki na jakich chcecie wynajmować mieszkanie (przy powyższym założeniu). Co do zasady w przypadku zwykłego zarządu rzeczą wymagana jest zgoda większości współwłaścicieli. Jeżeli do takiego porozumienia nie dojdzie może Pan wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie tej kwestii. Dopiero potem można ustalać warunki najmu z najemcą (zgodnie z poczynionym założeniem). Jeżeli byłby Pan zainteresowany współpracą z moją Kancelarią to zapraszam do kontaktu. Z poważaniem Marcin Kościuk
Podziękowałeś prawnikowi
Anna Godlewska-Chorąziak Radca prawny (Od 2018)
Kancelaria Radcy Prawnego Anna Godlewska-Chorąziak
Turoszowska 8/37, 91-025 Łódź
W mojej ocenie - w tej sytuacji zapewne konieczna byłaby zmiana umowy z najemcą. Tego typu czynność można zakwalifikować albo jako czynność z zakresu zwykłego zarządu albo przekraczająca zakres zwykłego zarządu. W pierwszym przypadku : Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności (art. 201 k.c.). W drugim przypadku: Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli (art. 199 k.c.).
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.