Pytanie z dnia 09 października 2015
Wszczeto wobec mnie postepowanie egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego Sądu Rejonowego z dn.:13.09.2012... moje pytanie: czy sprawa nie uległa przedawnieniu i czy wogóle jest możliwe przedawnienie? drugie pytanie dot tej samej sprawy:jestem osobą niepracujaca,i czy w przypadku egzekucji komorniczej-wejścia do mojego mieszkania komornika,ma on prawo zająć niektóre sprzęty domowe typu:TV-jeśli nie jest on moją własnością-posiadam jedynie fakturę zakupu tegoż TV na nazwisko osoby mieszkającej kiedyś u mnie w domu ,tzn. pod moim adresem ? osoba juz nie mieszka a TV został i jest faktura zakupu z nazwiskiem tej nie mieszkajacej juz osoby(moja siostrzenica- mieszkała kiedyś u mnie a teraz wyjechała na studia do innego miasta i zostawiła swoje rzeczy na co mam tylko faktury z jej nazwiskiem),sprawa dot. tez DVD - umowa jest spisana na kartce papieru miedzy nabywcą -czyli moja siostrzenicą a inna osoba prywatną- czy taka umowa jest wystarczająca? i czy komornik ma prawo do zajęcia tego?,z góry dziękuję za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam
Paulina Zapała-Niedźwiedzka Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Paulina Zapała-Niedźwiedzka
Piastów 7/207, 40-866 Katowice
Szanowny/a Pani/e roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem lat 10. Nasuwa się jednak pytanie czy o istnieniu orzeczenia sądowego dowiedział/a się Pan/i od komornika. Jeśli tak to istnieje prawo do złożenia w sądzie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu, zarzutów od nakazu zapłaty, odpowiedzi na pozew, jeśli niedotrzymanie terminu nastąpiło bez Pańskiej winy. W przypadku gdy rzecz ruchoma znajduje się w mieszkaniu lub innym miejscu zajmowanym przez dłużnika wspólnie to - gdy nic innego nie wynika z charakteru rzeczy lub innych szczególnych okoliczności - komornik może przyjąć, że jest ona co najmniej we współwładaniu dłużnika, co upoważnia go do jej zajęcia. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, iż komornik dokona zajęcia ruchomości, która nie jest własnością dłużnika. Wtedy właścicielowi tej rzeczy pozostaje obrona przy zastosowaniu tzw. powództwa przeciwegzekucyjnego. W razie potrzeby uzyskania dalszej porady prawnej, zapraszam do kontaktu.
Podziękowałeś prawnikowi
Łukasz Budnik Adwokat (Od 2013)
Kancelaria Adwokacka Łukasz Budnik
Tatrzańska 23/1, 81-328 Gdynia
Dzień dobry. Jeśli chodzi o przedawnienie to tytuł wykonawczy przedawnia się po 10 latach, oczywiście termin ten ulega przerwaniu przy każdorazowym złożeniu wniosku egzekucyjnego. Zaczyna biec od nowa po prawomocnym umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Jeśli natomiast chodzi Pani o przedawnienie samego roszczenia, które było przedmiotem postępowania sądowego, to zarzut przedawnienia należało podnieść w czasie rozprawy. W tej chwili nie ma to już znaczenia. Jeśli natomiast chodzi o drugie pytanie to komornik ma prawo zająć przedmioty znajdujące się w Pani posiadaniu - wtedy jeśli stanowią one własność kogoś innego, to osobie tej przysługuje powództwo o zwolnienie zajętych przedmiotów od egzekucji (musi wykazać swoje prawo własności).
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.