Pytanie z dnia 02 listopada 2018

Wychowuję sam syna , matka ma b.małe dochody i nie chce płacić alimentów za to jej drugi mąż zarabia dużo. Mają wspólnotę małżeńską.
Pytanie: czy dochody drugiego męża są brane przez sąd pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów ?

Dzień dobry, co do zasady nie, ale nie liczą się ujawniane zarobki matki, a jej możliwości zarobkowe, więc tu już można znaleźć punkt zaczepienia. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz kancelariaulewicz.pl adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 listopada 2018 21:27 Zmodyfikowano dnia: 2 listopada 2018 21:27 Obejrzało: 141 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie. W opisanym wyżej przypadku alimentacja ma charakter osobisty. Drugi mąż matki dziecka nie jest zobowiązany do łożenia alimentów. Stąd, brane są pod uwagę zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego czyli jedynie matki dziecka. Zakres świadczeń alimentacyjnych należy - zgodnie z art. 135 § 1 k.r.o. - od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Należy przy tym stwierdzić, że pojęcie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz pojęcie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, pozostają we wzajemnej zależności i obie te przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, w szczególności przy ustalaniu wysokości alimentów przez sąd. Odmienne podejście pozostawałby w sprzeczności z zasadą równej stopy życiowej dzieci i rodziców, obowiązującej także w sprawach alimentacyjnych. Można próbować w procesie udowadniać, że matka żyje na wyższej stopie życiowej niż wynika to z jej zarobków, ale z doświadczenia wiem, że sąd nie bierze tego pod uwagę. Podobnie sąd nie bierze trudnej sytuacji drugiego małżonka matki obowiązanej do alimentacji.

Odpowiedź nr 2 z dnia 4 listopada 2018 17:52 Zmodyfikowano dnia: 4 listopada 2018 17:52 Obejrzało: 137 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.