Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.
Pytanie z dnia 14 grudnia 2024
Dzień dobry, mam pytanie w sprawie alimentów.
Otrzymałam pozew od powódki z prośbą o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego , w związku z podjęcia pracy przez pozwanego .
I moje pytanie brzmi czy sąd może przystać na prośbę powódki i zdjąć obowiązk alimentacyjny . W chwili gdy pozwany podjoł dopiero pierwszą pracę w formie stażu lub na umowę 1/2 etatu czyli 4 godziny dziennie. Zarobki nie są duże, wiec dlatego pytam czy mam szanse o coś sie ubiegać w tej stacji . Prosiła bym bardzo o dordzenie poradę.
Pozwany nie uczy się.
Joanna Kembłowska- Buczek Adwokat (Od 2005)
KTK KANCELARIA PRAWNA Joanna Kembłowska-Buczek
Plac Kaszubski 17/40, 81-350 Gdynia
Szanowna Pani, zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Jeżeli zatem pozwany osiąga dochód, który pozwala mu na samodzielne utrzymanie lub też posiada majątek pozwalający na pokrycie kosztów utrzymania, to można uchylić się od obowiązku alimentacyjnego. Ponadto rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. W razie dalszych pytań, zapraszam do kontaktu.
Podziękowałeś prawnikowi
Elżbieta Walczak Radca prawny
WALCZAK Legal
dr. Seweryna Sterlinga 27/29 lok. 803, 90-212 Łódź
Dzień dobry, sąd zanim wyda wyrok to będzie musiał wysłuchać pozwanego. Ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego jest możliwe wtedy, kiedy osoba uprawniona do alimentów nie dokłada starań, aby samodzielnie się utrzymać. Także w tej sytuacji pozwany musiałby wykazać, że co prawda i się nie uczy, ale pomimo pracy nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, a dokłada starań, aby np. znaleźć lepsze zatrudnienie. R. pr. Elżbieta Walczak
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.