wykup mieszkania kwaterunkowego,majątek małżonków
Pytanie z dnia 03 stycznia 2019
Witam, dostałam kilkanaście lat temu w akcie darowizny mieszkanie będąc w związku małżeńskim. Następnie zamieniłam to mieszkanie na mieszkanie kwaterunkowe gdzie jestem jego głównym najemcą ale i mąż jest tam wpisany. Teraz chcę to mieszkanie wykupić na własność. Czy mogę je wykupić tylko na siebie i czy będzie ono podlegało wspólnocie majątkowej czy będzie następstwem darowizny? Chcę wziąć rozwód więc lepiej załatwić sprawę mieszkania przed czy po rozwodzie?
Pozdrawiam
Anna
Tomasz Krupiński Radca prawny (Od 2009)
Krupiński Tomasz. Kancelaria radcy prawnego
Głowackiego 5/1, 21-040 Świdnik
Szanowna Pani Anno, niestety prawo najmu zawarte w trakcie małżeńśtwa obejmuje oboje małżonków. Potwierdza to treść art. 680 ze zn. 1 kodeksu cywyilnego: " § 1. Małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa albo rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej." Bezwzględnie będzie musiała Pani przeprowadzić podział majątku tj. podział prawa najmu a dopiero w kolejnej czynności dokonać jego wykupienia- z poważaniem r.pr Tomasz Krupiński
Podziękowałeś prawnikowi
Seweryn Stępień Radca prawny (Od 2013)
Seweryn Stępień Kancelaria Radcy Prawnego
Kiwerska 2, 01-682 Warszawa
jak wykupi je Pani sama, ze środków pochodzących z majątku osobistego to będzie to Pani mieszkanie - będzie stanowić Pani osobistą własność niewchodzącą do majątku wspólnego. Pytanie tylko czy Panie z gminy/miasta sobie tylko wiadomym "prawem" nie będą robił Pani problemów, na zasadzie ze skoro mąż też jest najemcą to też powinien "wykupić" mieszkanie. Dlatego po rozwodzie bezpieczniej - proszę tylko pamiętać żeby sąd orzekł o wspólnym mieszkaniu!
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.