Wynagrodzenie za przestój w pacy kierowcy.

Pytanie z dnia 12 stycznia 2023

Dzień dobry,
Mam umowę o pracę - pełny etat. Jestem kierowcą autobusu miejskiego. Od czasu do czasu autobusy się psują. Takim uszkodzonym autobusem należy zjechać na zajezdnię i odstawić go do naprawy. Następnie kierowca oczekuje na wyjazd innym sprawnym autobusem. Czasem trwa to nawet 3 godziny. Za część tego czasu kierowca ma płaconą tzw. "rezerwę zajezdniową". Jednak ta "rezerwa zajezdniowa" nigdy nie jest równa faktycznemu czasowi oczekiwania na wyjazd. Jest skracana przez pracodawcę. Czas pracy jako "rezerwa zajezdniowa" jest płacona bez premii.
Moje pytania:
1. Czy pracodawca ma prawo zabrać mi za ten czas premię jeśli w umowie o pracę mam zapisane, iż zarabiam stawkę podstawową + premia. Awaria autobusu nie wynika z mojej winy.
2. Czy pracodawca ma prawo skracać mi czas pracy. Przecież w tym czasie i tak jestem na zajezdni i oczekuje na wyjazd. Awaria autobusu nie była z mojej winy.
3. Po zakończeniu pracy kierowca ma prawo i obowiązek do 11 godzinnej przerwy aby móc ponownie prowadzić autobus. Jeśli więc pracodawca narzuca mi bezpłatną przerwę w pracy to czy i w tym przypadku nie powinna ona wynosić co najmniej 11 godzin?

Dzień dobry, zgodnie z obowiązującymi przepisami czasem pracy kierowcy jest także czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania pracy, czyli w niniejszym przypadku również czas oczekiwania w zajezdni na sprawny pojazd. Wszelkie warunki dotyczące zatrudnienia, wysokości wypłaty, również za czas pozostawania w gotowości do pracy we wskazanym przypadku winny być ustalone i przekazane pracownikowi w dokumentacji pracowniczej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zatem w pierwszej kolejności należy sprawdzić zapisy w dokumentacji pracowniczej, by móc się do nich odnieść i skutecznie dochodzić swoich praw. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 stycznia 2023 12:44 Zmodyfikowano dnia: 12 stycznia 2023 12:44 Obejrzało: 145 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.