wyodrębnienie części nieruchomości,kredyt hipoteczny
Pytanie z dnia 16 marca 2019
Witam.
W 2008 roku wziąłem wspólnie z siostrą kredyt frankowy hipoteczny na zakup domu dwurodzinnego.Do nieruchomości została założona jedna księga wieczysta.Prowadzimy dwa niezależne gospodarstwa domowe,a w domu są niezależne poziomy mieszkalne.
Mój wkład początkowy był większy więc moja część spłaty kredytu to dokładnie 37,55% kwoty zobowiązania.Jednak jest to nasze wewnętrzne ustalenie,dla banku jesteśmy jednością.Chciałbym wyodrębnić moją część kredytu tak aby być odpowiedzialny tylko za moją część i dokonać formalnego podziału zobowiązania.Proszę o informację czy w świetle prawa jest to możliwe czy bank ma prawo odmówić takiego podziału i będzie to zgodne z prawem.Pragnę zaznaczyć iż siostra w pełni uznaje swoją część zobowiązania i wyraża ze swojej strony zgodę na podział tegoż kredytu.Z góry dziękuję za pomoc i cenne informacje.
Pozdrawiam serdecznie
Adrian
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, na tę zmianę musicie Państwo uzyskać zgodę banku. Bank, jako wierzyciel, oczywiście ma prawo odmówić, ale jeśli siostra będzie mieć zdolność kredytową, nie powinien raczej robić problemu. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska adwokat@kancelariaulewicz.pl
Podziękowałeś prawnikowi
Artur Stachurski Radca prawny (Od 2014)
LT LAW Ciupka, Stachurski sp.k.
Gwiaździsta 71/10, 01-651 Warszawa
Prawnie jest możliwy podział kredytu na dwa, ale bank się raczej na pewno nie zgodzi, bo to pogarsza jego sytuację. Poza tym cała nieruchomość obciążona jest kredytem. Samo prowadzenie oddzielnych gospodarstw domowych i odrębność mieszkań jest tu niewystarczająca. Trzeba by jeszcze wyodrębnić lokale i założyć dla nich osobne księgi wieczyste (o ile się da to zrobić), żeby bank mógł wpisać hipoteki z podzielonego kredytu do ksiąg lokali. Ale według mnie jest to nierealne i bank się nie zgodzi.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.