Wypadek pracownika w czasie drogi do pracy lub z pracy

Pytanie z dnia 20 września 2019

Witam. Jeżdżę na co dzień deskorolką elektryczną. Ostatnio wracając z pracy wjechałem na nierówność, straciłem równowagę i przewróciłem się. Mam zwichnięty obojczyk i obecnie przebywam na zwolnieniu. Zgłosiłem do pracodawcy że stało się to w drodze z pracy. Czy jest możliwość że zostanie to uznane jako wypadek w drodze do/z pracy? Dodam, że nie jechałem szybko i jestem doświadczony w jeździe na pojazdach elektrycznych.

Zgodnie z art. 57b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza. 2. Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca: 1) innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego; 2) zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych; 3) zwykłego spożywania posiłków; 4) odbywania nauki lub studiów. Obowiązkiem pracownika jest niezwłoczne zawiadomienie pracodawcy, który ustala okoliczności wypadku. Na podstawie oświadczeń poszkodowanego i świadków oraz na podstawie dowodów zgromadzonych przez służby, takie jak policję, straż pożarną, pogotowie ratunkowe, ustalane są wszystkie fakty dotyczące zdarzenia. Na ich podstawie sporządza się kartę wypadku. Pracodawca ma na jej sporządzenie 14 dni od uzyskania informacji  o zdarzeniu. W sytuacji gdy pracodawca uzna, że nie doszło do wypadku w drodze do lub z pracy, ma obowiązek podać uzasadnienie decyzji w karcie wypadku. Mając powyższe na uwadze, wydaje się, że opisywane przez Pana zdarzenie powinno zostać uznane za wypadek w drodze do pracy, o ile spelnion zostały przesłanki wymienione w ww. artykule 57b.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 września 2019 10:58 Zmodyfikowano dnia: 20 września 2019 10:58 Obejrzało: 554 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Może Pan w takiej sytuacji spróbować skierować roszczenia do zarządcy drogi, skoro była nierówność. Gdyby potrzebował Pan pomocy, proszę o kontakt. Pozdrawiam, Piotr Stosio. Tel 604183261.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 września 2019 13:26 Zmodyfikowano dnia: 20 września 2019 13:26 Obejrzało: 550 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.