Wypowiedzenie umowy B2B.
Pytanie z dnia 12 marca 2021
Złożyłem wypowiedzenie umowy B2B (szkoła prywatna - działalność jednoosobowa). W powodzie podałem opóźnienia w płatnościach oraz zrzucenie winy za słabe wyniki z egzaminów ósmoklasisty. Umowa jest terminowa do końca czerwca 2021 r. Czy mam prawo nie świadczyć usług jeśli szkoła zalega?
Tomasz Zabiełło Radca prawny
Tomasz Zabiełlo Kancelaria Radcowska Sp.k.
Al.Niepodległości 235/237/71, 02-009 Warszawa
W takich sytuacjach należy rozwiązać umowę na podstawie art. 55 Kodeksu pracy: Art. 55 [Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika] § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. § 1(1). Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. § 2. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio. § 3. Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w § 1 i 11 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Brak zapłaty jest niewątpliwie ciężkim naruszeniem obowiązków pracodawcy. Rozwiązania można dokonać również w trakcie wypowiedzenia.
Podziękowałeś prawnikowi
Maciej Podgórski Radca prawny
Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Podgórski
L. Rydygiera 19/69, 30-695 Kraków
Szanowny Panie, Jeżeli nic innego nie wynika z treści zawartej przez Pana umowy (tzn. jeżeli nie zawiera ona postanowień o możliwości wstrzymania się ze świadczeniem do czasu otrzymania świadczenia drugiej strony) to nie ma możliwości wstrzymania się ze świadczeniem własnym. Ewentualnie podstawą do wstrzymania się z własnym świadczeniem do czasu otrzymania zapłaty, z powodu nie obawy o złą sytuację majątkową drugiej strony, mógłby być art.490 k.c. Pozdrawiam.
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.