Wypowiedzenie umowy na mocy porozumienia stron.

Pytanie z dnia 14 września 2020

Witam, jestem osobą niepełnosprwaną z stopniem umiarkowanym. Choruję na WZJG. W pracy popracuję 2-3 tyg i jestem na zwolnieniu lekarskim. Cykl powtarza się dość często. Prezesowi wręczyłem wypowiedzenie o pracę za porozumieniem stron, pracuję w warunkach gdzie jest kurz, wysiłek fizyczny, hałas oraz duża wilgość. Po pracy źle się czuję.
Pracodawca nie chce się zgodzić na zerwanie umowy o pracę za porozumieniem stron, daję okres wypowiedzenia wg umowy tzn 3 miesiące.
Wiem na pewno że 3 miesiące nie wytrzymam fizycznie i psychicznie.
Proszę o poradę. Pozdrawiam

Szanowny Panie, zachęcam do bezpośredniego kontaktu z prawnikiem. Oprócz kwestii wypowiedzenia i zwolnień lekarskich istotna może być analiza stopnia przystosowania stanowiska pracy do stanu zdrowia i rodzaju niepełnosprawności. Przesyłam wyrazy szacunku i życzenia zdrowia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 września 2020 14:13 Zmodyfikowano dnia: 15 września 2020 14:13 Obejrzało: 305 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam. Zgodnie z art. 55 Kodeksu pracy: § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. § 11. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. § 2. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio. § 3. Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w § 1 i 11 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Wydaje się, że przy Pana niepełnosprawności nie powinno być kłopotu z uzyskaniem odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 2 z dnia 15 września 2020 23:26 Zmodyfikowano dnia: 15 września 2020 23:26 Obejrzało: 305 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.