Wypowiedzenie umowy na mocy porozumienia stron.
Pytanie z dnia 14 września 2020
Witam, jestem osobą niepełnosprwaną z stopniem umiarkowanym. Choruję na WZJG. W pracy popracuję 2-3 tyg i jestem na zwolnieniu lekarskim. Cykl powtarza się dość często. Prezesowi wręczyłem wypowiedzenie o pracę za porozumieniem stron, pracuję w warunkach gdzie jest kurz, wysiłek fizyczny, hałas oraz duża wilgość. Po pracy źle się czuję.
Pracodawca nie chce się zgodzić na zerwanie umowy o pracę za porozumieniem stron, daję okres wypowiedzenia wg umowy tzn 3 miesiące.
Wiem na pewno że 3 miesiące nie wytrzymam fizycznie i psychicznie.
Proszę o poradę. Pozdrawiam
Monika Orłowska Radca prawny (Od 2011)
Kancelaria Radcowska i Mediacyjna Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej
Batalionów Chłopskich 6, 27-600 Sandomierz
Szanowny Panie, zachęcam do bezpośredniego kontaktu z prawnikiem. Oprócz kwestii wypowiedzenia i zwolnień lekarskich istotna może być analiza stopnia przystosowania stanowiska pracy do stanu zdrowia i rodzaju niepełnosprawności. Przesyłam wyrazy szacunku i życzenia zdrowia.
Podziękowałeś prawnikowi
Tomasz Zabiełło Radca prawny
Tomasz Zabiełlo Kancelaria Radcowska Sp.k.
Al.Niepodległości 235/237/71, 02-009 Warszawa
Witam. Zgodnie z art. 55 Kodeksu pracy: § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. § 11. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. § 2. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przepis art. 52 § 2 stosuje się odpowiednio. § 3. Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn określonych w § 1 i 11 pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Wydaje się, że przy Pana niepełnosprawności nie powinno być kłopotu z uzyskaniem odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Pozdrawiam
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.