Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego.

Pytanie z dnia 11 lutego 2021

Uprzejmie proszę o odpowiedź czy jeśli w umowie najmu okazjonalnego mam zapis że ja jako Własciciel mogę wypowiedziec umowę ze skutkiem natychmiastowym gdy Najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu za jeden miesiąc, to czy i tak (zgodnie z Ustawą o ochronie lokatorów) muszę czekać aż będzie brak opłat za min. 3 pełne m-ce żeby dopiero wtedy móc skutecznie wypowiedzieć umowę z miesięcznym okresem wypowiedzenia?
Dziękuję za odpowiedź

Dzień dobry wypowiedzenie może nastąpić dopiero gdy zaległość dot. będzie 3 pełnych okresów. W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu. r.pr.A.Pietrzykowska kancelaria-pietrzykowska.pl pietrzykowska.aleksandra@gmail.com

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 lutego 2021 15:01 Zmodyfikowano dnia: 11 lutego 2021 15:01 Obejrzało: 214 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów (...): Art. 19e [Wyłączenie zastosowania przepisów ustawy] Do najmu okazjonalnego lokalu przepisów ustawy nie stosuje się, z wyjątkiem m.in. art. 11 ust. 2 pkt 1-3, z zastrzeżeniem że właściciel dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 19b ust. 1. Art.11 (...) 2. Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator: 2)jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub (...) Zastosowanie art. 11 ust. 2 pkt 1–3 OchrLokU do umów najmu okazjonalnego oznacza wyłączenie zastosowania do nich art. 667 § 2, art. 685 oraz 687 KC, które przyznają wynajmującemu w takich przypadkach prawo wypowiedzenia stosunku najmu bez zachowania terminu wypowiedzenia. Tym samym zastosowanie w umowie najmu okazjonalnego skróconego terminu wypowiedzenia będzie niezgodne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów a tym samym nieważne.

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 lutego 2021 20:17 Zmodyfikowano dnia: 11 lutego 2021 20:17 Obejrzało: 211 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.