wypowiedzenie umowy najmu,wezwanie do naprawy szkody

Pytanie z dnia 18 czerwca 2019

Dzień dobry. Wynajmuję cześć mieszkania lokatorowi. Umowa na rok. Od lutego po 4 miesiącach zostało zniszczone. Z partnerem przebywamy za granicą więc nie mieliśmy wcześniej możliwości zobaczyć co się dzieje. Oczywoscie udokumentowalisny zniszczenia. Ale nie wiemy w jaki sposób wypowiedzieć umowę czy mimo ogromnego zasmiecenia mieszkania i zniszczeń nadal obowiązuje nas miesięczny okres wyowiedzenia? Kaucję pobraliśmy w kwocie 1500 zł myślę że kwota ta nie będzie wystarczająca. Chcemy najpierw pisemnie go upomniec o naprawienie szkód.

W odpowiedzi na Pani pytanie informuję, że zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów w pierwszej kolejności jest Pani zobowiązana do pisemnego upomnienia lokatora w związku z używaniem lokalu w sposób sprzeczny z umową, zaniedbaniem obowiązków, co prowadzi do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali (art. 11 ust. 2 pkt. 1) ustawy). Dopiero po pisemnym upomnieniu jeżeli stan ten nie ulegnie poprawie dopiero wówczas może Pani wypowiedzieć umowę najmu z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Jednocześnie w przypadku szkód przekraczających wartość kaucji ma Pani prawo dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przewidzianych w kodeksie cywilny. Z punktu widzenia dowodowego konieczne jest sporządzenie dokumentacji fotograficznej jako załącznika do protokołu zdawczo-odbiorczego. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytanie konieczne jest przeanalizowanie szczegółowego stanu faktycznego i prawnego. Zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę. Pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 czerwca 2019 16:22 Zmodyfikowano dnia: 19 czerwca 2019 16:22 Obejrzało: 411 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W opisanej sprawie znaleźć zastosowanie powinien art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie praw lokatorów (...) zgodnie z którym, rozwiązanie umowy najmu jest dopuszczalne, pod warunkiem wezwanie na piśmie (upomnienia) do korzystania z lokalu zgodnie z umową oraz przeznaczeniem oraz wezwania do wypełniania obowiązków lokatora, z zagrożeniem, że jeżeli opisany stan nie ulegnie zmianie to umowa zostanie rozwiązania. Jeżeli lokator nadal - pomimo wezwania - będzie używał lokal w opisany sposób, to uzyskujecie Państwo prawo do rozwiązania umowy najmu. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy musi być złożone na piśmie, powinno zawierać przyczynę rozwiązania, powinniście posiadać Państwo dowód jego doręczenia. Oświadczenie powinno być złożone najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego. W przypadku złożenia wypowiedzenia do 30 czerwca 2019 umowa ulegnie rozwiązaniu z dniem 31 lipca 2019.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 czerwca 2019 08:14 Zmodyfikowano dnia: 21 czerwca 2019 08:14 Obejrzało: 405 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.