Wypowiedzenie umowy o pracę.
Pytanie z dnia 13 lipca 2020
Otrzymałem od pracodawcy wypowiedzenie przez wzgląd na brak efektywności w wypełnianiu obowiązków zawodowych. Myślę, że warto tu napomknąć iż mowa o branży eventowej, gdzie pracodawca w ostatnim czasie wykorzystywał też tarczę antykryzysową
Dosłownie kilka dni później przyniosłem firmie intratnego klienta który pozwolił zrównoważyć dotychczasowe straty, przez co pracodawca zdecydował się podrzeć moje wypowiedzenie. Mimo wszystko podjąłem decyzję o braku chęci przedłużania kontraktu z tą firmą. Reakcją pracodawcy był zwrot, że liczy się tylko jego prawo i powinienem podrzeć otrzymane wypowiedzenie ponieważ dokument nie posiada już mocy prawnej.
W tym samym momencie zdecydował się na przywrócenie mnie do pełnego etatu bez żadnych dokumentów czy potwierdzeń regulujących wysokość zarobków bądź stanu zatrudnienia, sam zaś wgląd w dokumentację jest praktycznie niemożliwy - pracodawca notorycznie unika dostarczenia pełnej dokumentacji, zaś ustalenie jakichkolwiek faktów trwa długie tygodnie.
Tu pojawiają się dwa pytania:1) Czy w przypadku odwoływania się reprezentanta zarządu od zasadności wypłacenia 100% wynagrodzenia istnieje możliwość dociekania praw pracowniczych?2) Czy wypowiedzenie jest utrzymane w mocy do momentu w którym dwie strony podejmą decyzję o anulowaniu tej decyzji? Nie wierzę zapewnieniom pracodawcy o rozstaniu się za porozumieniem stron oferowanym na koniec miesiąca lipca.
Marek Maślanka Adwokat (Od 2019)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Marek Maślanka
Jana Kilińskiego 26, 40-062 Katowice
Dzień dobry Pierwszego pytania nie rozumiem. Potrzebowałbym aby mi Pan bardziej szczegółowo opisał tę sytuację. Co do drugiego pytania, to należy zaznaczyć, że w Kodeksie pracy nie przewidziano przepisów regulujących cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę. Jednak strony umowy, chcąc cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę, będą mogły na podstawie art. 300 kp odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego, dotyczących oświadczeń woli. Przechodząc do sedna sprawy, w sytuacji, w której oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia umowy o pracę dotrze do pracownika już po zapoznaniu się z jego treścią, wówczas niezbędna będzie zgoda pracownika na cofnięcie wypowiedzenia. W celu wycofania takiego wypowiedzenia umowy o pracę, istotne będzie złożenie przez pracownika pisemnej zgody. Pracownik powinien potwierdzić chęć dalszej współpracy z pracodawcą. Cofnięcie wypowiedzenia wymaga zgody drugiej strony. Jednostronne cofnięcie wypowiedzenia przez którąkolwiek ze stron jest jednak możliwe, jeżeli doszło do drugiej strony jednocześnie z oświadczeniem woli o wypowiedzeniu lub wcześniej. Pozdrawiam, adwokat Marek Maślanka biuro@adwokat-maslanka.pl tel.: 668 909 564
Podziękowałeś prawnikowi
Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.