Wypowiedzenie umowy o pracę na zwolnieniu lekarskim.

Pytanie z dnia 20 stycznia

Czy przełożony przebywający na zwolnieniu lekarskim może:
1)przyjść do pracy i wręczyć mi wypowiedzenie umowy?Czy takie wypowiedzenie jest ważne?
2)przebywając na zwolnieniu lekarskim zdalnie odrzucić wniosek o "siłę wyższą"na platformie pracowniczej?(była wyznaczona na zastępstwo Liderka).

Dzień dobry, w takiej sytuacji wypowiedzenie będzie skuteczne, jeśli przełożony jest uprawniony do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy w imieniu pracodawcy. Można się jednak pokusić o zawiadomienie ZUS o wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z jego celem. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz tel.: 663-182-634 e-mail: adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 stycznia 2025 13:10 Zmodyfikowano dnia: 20 stycznia 2025 13:10 Obejrzało: 22 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Odpowiedź prawna: 1. Zwolnienie lekarskie a wręczenie wypowiedzenia: Tak, przełożony przebywający na zwolnieniu lekarskim może przyjść do pracy i wręczyć Ci wypowiedzenie umowy. Ważność takiego wypowiedzenia zależy od tego, czy zostało ono złożone w sposób prawidłowy, tj. w formie pisemnej i z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Samo przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie wpływa na ważność czynności prawnych dokonywanych przez pracownika. 2. Odrzucenie wniosku o "siłę wyższą" na platformie pracowniczej: Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie pozbawia przełożonego możliwości wykonywania czynności służbowych zdalnie. Odrzucenie wniosku o "siłę wyższą" na platformie pracowniczej jest możliwe, jednakże powinno być uzasadnione i oparte na obiektywnych przesłankach. 3. Wniosek o "siłę wyższą": Aby ocenić zasadność odrzucenia wniosku o "siłę wyższą", konieczne jest zapoznanie się z jego szczegółami, w tym z okolicznościami, które uzasadniały jego złożenie. 4. Dalsze kroki: W celu uzyskania szczegółowej analizy prawnej i dalszego prowadzenia sprawy, zachęcam do skontaktowania się z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy. Uwaga: Powyższa odpowiedź ma charakter ogólny i nie stanowi porady prawnej.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 stycznia 2025 13:39 Zmodyfikowano dnia: 22 stycznia 2025 13:39 Obejrzało: 11 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.